Újra nekifut a bankbetétadó bevezetésének Ciprus
2013. március 23., szombat 17:09, frissítve: vasárnap 20:42
A legolcsóbb áruk a legkelendőbbek a ciprusi főváros piacán. A bankok már csaknem egy hete zárva tartanak, így sokan a készpénz-megtakarításaikat kénytelenek felélni.
„A családunkban ketten is munkanélküliek, szóval nehéz a helyzet. De a mostani, ami az elmúlt napokban kialakult, tovább rontott a dolgokon. A legrosszabb az, hogy elfogadtuk az unió feltételeit. Ki kellett volna rúgnunk őket innen, és magunknak megoldani a gondjainkat” – fogalmazott Krisztosz Kartasz helyi lakos.
A külföld ragaszkodik a betétadóhoz
A ciprusi kormánynak hétfőig közel 6 milliárd eurót kellene előteremtenie, hogy megkapja a 10 milliárd eurós EU–IMF-hitelt. A parlament ehhez a bankrendszer átalakítását már megszavazta, az Európai Unió, és különösen német kormány azonban a korábban elutasított betétadó bevezetéséhez is ragaszkodik. A törvényhozás az euróövezeti pénzügyminiszterek vasárnapi találkozója után újra szavaz az intézkedésről. Az új javaslat szerint 25 százalékos illetéket vethetnek ki a 100 ezer eurón felüli betétekre a szigetország legnagyobb bankjában.
– Nagy előrelépést tettünk a megoldás felé, legalábbis a nemzetközi hitelező trojkával, amely majd elküldi a javaslatait az euróövezetnek – véli a ciprusi pénzügyminiszter.
Ha hétfőig mégsem születik az euróövezet számára is elfogadható megoldás, az Európai Központi Bank beszünteti a ciprusi bankok támogatását, ami a szigetország csődjéhez és az eurózónából való kilépéséhez vezethet.
Aggódnak a görögök
A görögök is egyre inkább aggódnak a ciprusi helyzet miatt. A szigetország válsága ugyanis súlyosbíthatja a megszorításokat még be sem fejező, gyenge bankrendszerrel és folyamatos recesszióban lévő görög gazdaság helyzetét is.
Görögország-szerte is zárva maradtak a ciprusi tulajdonú bankok. A 300 fiók, több mint 14 milliárd eurónyi betét és minden tevékenység a ciprusi kormány döntése alapján görög pénzintézetek tulajdona lesz. Így egy ciprusi banki összeomlás nem lesz hatással a görögökre. A lakosok azonban félnek.
A görög pénzügyminiszter többször is nyugtatni próbálta a lakosságot, hogy a pénzük biztonságban van, a gazdasági helyzet és a bankszektor állapota azonban még mindig törékeny. A legutóbbi segélycsomagban ugyanis a bankok feltőkésítésére nem került teljes mértékben sor. Aggodalomra adhat az is okot, hogy több görög család Ciprusra menekült a munkanélküliség elől. A két ország közötti pénzmozgás is ciprusi bankokon keresztül zajlik, valamint Görögország Ciprus egyik legnagyobb importőre.
Mindemellett azzal, hogy Ciprus visszautasította az uniós segélycsomagot, Görögországban is újraindultak a viták az általuk felvett nemzetközi hitelek magas ára miatt.
Forrás: Hír TV