A harc csak most kezdődik az EB elnöki székéért
2014. május 26., hétfő 11:01, frissítve: hétfő 19:44
Az Európai Néppárt kapta a legtöbb szavazatot, de korántsem biztos, hogy a párt bizottsági elnökjelöltje, Jean-Claude Juncker az EP többségének a támogatását is képes lesz megszerezni. A parlament júliusban az állam- és kormányfőkből álló Európai Tanács javaslata alapján egyszerű többséggel szavaz a brüsszeli végrehajtó szerv új elnökéről. Ez azt jelenti, hogy a néppártnak több másik frakciónak a támogatására is szüksége lesz. Juncker ennek ellenére bizakodó. „Én vagyok jogosult, hogy a bizottság következő elnöke legyek, hiszen mi nyertük meg a választást. Nem ez volt az egyetlen téma az európai választáson, de nagy érdeklődésre tartott számot, szóval én örülök az eredménynek” – közölte Jean-Claude Juncker bizottsági elnökjelölt.
Juncker támogatottsága azonban a néppárton belül sem egységes. Orbán Viktor a Hír TV-ben azt mondta, hogy a Fidesz képviselői nem szavazzák meg a politikust. A miniszterelnök szerint Juncker kiválasztása a kampányra szólt, az volt a feladata, hogy győzelemre vezesse az Európai Néppártot, megbízatásából nem következik, hogy automatikusan neki kell vezetnie az unió kormányának tekintett Európai Bizottságot. Hasonlóan nyilatkozott választási műsorunkban a Fidesz listavezetője, Pelczné Gáll Ildikó is. „Soha nem rejtettük véka alá, hogy a dublini kongresszuson személyesen én is Barnier biztosra szavaztam, aki a belső piac és fogyasztóvédelmi biztos. Kiváló munkakapcsolatunk volt, igazán nagyszerűen képviselte azt a területet. Olyan politikus volt, aki megnyerő, és alkalmas arra, hogy a bizottság elnöke legyen, azonban a többség mást szavazott. Mi ezt a döntést elfogadtuk, és tudomásul vettük, hogy a kampány idején, a kampányban Juncker vezeti az Európai Néppárt csapatát. Nagyon reméljük, hogy győztes lesz a csapat, miénk lesz a legnagyobb frakció továbbra is, és innentől kezdve egyébként a kormányfőknek a feladata, hogy döntsenek a jelölésről, és amikor meglesz a jelölés, és megegyeznek ebben, akkor nyilvánvalóan mi is a többséghez fogunk állni” – fogalmazott korábban a fideszes Pelczné Gáll Ildikó.
Schulz szerint most kezdődik a harc
Bár a szocialisták több tucattal kevesebb szavazatot kaptak, elnökjelöltjük, Martin Schulz azt üzente jobboldali riválisának, hogy a harc csak most kezdődik a bizottsági elnöki székért, és kétségbe vonta, hogy a néppárti jelölt képes lesz többséget szerezni. „Én azt javaslom, hogy a politikai programok alapján kezdjünk párbeszédet. Egy dolog biztos, az Európai Néppárt 60 képviselői helyet vesztett, a másik pedig az, hogy a szociáldemokrata frakció támogatása nélkül nem lehetséges többséget szerezni a parlamentben” – közölte Martin Schulz bizottsági elnökjelölt.
Schulzhoz hasonlóan a liberálisok jelöltje, Guy Verhofstadt is arról beszélt, hogy csak azért, mert a néppárt szerezte meg a legtöbb szavazatot, még nem biztos, hogy a jelöltjük automatikusan megszerezheti a parlament támogatását. A negyedik legnagyobb frakció, a Zöldek jelöltje, Ska Keller is kétségeit fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy támogatná-e Juncker programját. A frakcióvezetők kedd reggel, az állam- és kormányfők pedig kedd este találkoznak, hogy megvitassák a választás eredményeit.
Merkel: Egyedül nem megy
Egy párt sem tud egyedül európai bizottsági elnököt állítani – jelentette ki Angela Merkel. A német kancellár azt mondta, az Európai Parlamentben több politikai erő szavazataira van szükség Jose Manuel Barroso utódjának megválasztásához. Hangsúlyozta, hogy az Európai Néppárt jelöltje Jean-Claude Juncker. Az Európai Bizottság elnökét az állam- és kormányfők jelölik, akik holnap találkoznak egymással. Merkel szerint azonban személyi kérdésről nem lesz szó.
Nagy sikereket értek el az euroszkeptikus erők
Forrás: Hír TV