Magasabb díjat kell fizetniük a bankoknak
Harmincmillió forintig minden Quaestor-kötvényest kártalanítanak, az igényeket május 6-a és június 5-e között lehet benyújtani – egyebek közt ezt tartalmazza az ügyfelek kártalanításáról szóló fideszes javaslat. A törvénytervezet egy külön alapot hoz létre a kártalanításra, azt azonban egyelőre nem tudni, hogy pontosan mekkora összeg lesz a kárrendezésre. Mivel az újonnan felálló Quaestor-alap a Befektető-védelmi Alaphoz hasonló összeget szedhet be, piaci információk szerint az ágazat teljes befizetése éves szinten elérheti a 12 milliárd forintot. A törvényjavaslatot a kormánypárt sürgősséggel tárgyalná, a Fidesz abban bízik, hogy már a jövő héten elfogadja az Országgyűlés.
Tuzson: Nem hárítják át a bankok a pluszköltségeket
Nem fogják áthárítani a bankok és befektetési cégek ügyfeleikre azokat a pluszköltségeket, amelyeket a Quaestor kisbefektetőinek kártalanítása miatt kell befizetniük az erre létrehozott káralapba – állítja a Fidesz-frakció szóvivője. Tuzson Bence rámutatott: a parlament elé most benyújtott jogszabály szerint valóban a Befektető-védelmi Alap tagintézményeinek kell állniuk az ügyfelek harmincmillió forintig terjedő kártalanítását, de állítása szerint ehhez áthidaló kölcsönt kapnak a Magyar Nemzeti Banktól. Ráadásul mindezért cserébe a pénzintézetek később megkapják a Quaestor felszámolásából származó vagyont is. A károsultaknak egy nyomtatványon kell majd megjelölniük kárigényüket.
„Az intézményrendszer működéséből adódóan nehezen képzelhető el, hogy ezek az összegek átháríthatók legyenek. Ezeket az összegeket egyébként hosszú időszakra kívánjuk elteríteni, ennek megfelelő az értékpapír-kibocsátás, illetve a Magyar Nemzeti Bank áthidaló hitele is. Azt szeretnénk, hogy olyan helyzet álljon elő, hogy tíz év alatt kell csak ezeket a befizetéseket teljesíteni” – mondta Tuzson Bence.
Az Együtt visszautasítja a Fidesz tervét
A Magyar Nemzeti Bankkal fizettetné meg az Együtt a Buda-Cash- és a Quaestor-ügyfelek kárát. Pápa Levente alelnök azt mondta: visszautasítják a Fidesz tervét, hogy harmincmillióra emeljék a Befektető-védelmi Alap kártalanítását, majd ezt visszamenőlegesen behajtsák tagdíjként a cégektől. A politikus szerint ugyanis a költségeket végül az ügyfeleikre hárítják majd a bankok és brókercégek. Az Együtt azt várja a kormánytól, hogy kötelezze a jegybankot a károsultak kifizetésére.
„Minden magyar megtakarító, minden magyar banki ügyfél nevében visszautasítjuk azt a kormánytervezetet és a Fidesz-frakció tervét, hogy ezekkel az emberekkel fizettessék meg a kormányzat mulasztása, hibája következtében beállt veszteséget, ahelyett hogy a Magyar Nemzeti Banknak azt a háromszázmilliárd forintját használnák fel, amelyet sajátjaként kezel Matolcsy György. Mindenki tudja, hogy a jegybank profitja közpénz. Ott lenne a lehetőség, hogy abból a pénzből kártalanítsák a Quaestor- és a Buda-Cash-károsultakat, ehelyett a magyar megtakarítókkal fogják kifizettetni a számlát. Ezt az ő nevükben visszautasítjuk” – jelentette ki Pápa Levente.
Elszámoltatásról beszél az MSZP
A jegybank és a kormány felelősségét hangoztatják a szocialisták is. Tóbiás József pártelnök Ajkán arról beszélt: az MSZP mindent megtesz majd azért, hogy a felelősöket törvényes keretek között jogilag és politikailag is elszámoltassa. Az ellenzéki párt emellett hétfőn törvényjavaslatot nyújt be, amelyben azt kezdeményezi, hogy hozzanak létre a Magyar Nemzeti Banknál egy olyan felügyelőbizottságot, amelynek hatásköre kiterjed az intézmény felügyeleti tevékenységének vizsgálatára is.
Forrás: Hír TV