Nem csak a vakációról szól Orbán Paint-es visszaszámlálója
Szánthó Péter
2018. július 25., szerda 15:55
Amikor a miniszterelnök pár hete elkezdte posztolni a Facebook-oldalára a Paintben elég esetlegesen megszerkesztett vakációs visszaszámlálót, többen azt hitték, valami végleg megborult Orbán Viktorban, vagy a kommunikációs stábjában. Ám ez koránt sincs így, ha jobban szemügyre vesszük, mint minden, ez az elsőre amatőrnek tűnő fotómontázs is a nagy egész része. Komoly üzenetértéke van azon felül is, hogy a kormányfő mikor megy szabadságra.
Ismerős valahonnan?
Nem kell ahhoz komoly művészeti, vagy grafikus vénával rendelkezni, hogy rájöjjünk, a kisiskolások körében divatos visszaszámláló kísértetiesen hasonlít a Fidesz korábbi plakátkampányaira. Egyszerű, letisztult háttér, nem túl bonyolult üzenet, esetünkben az, hogy „dolgozom, de nemsokára szabadságra megyek - ahogyan ti is szoktatok.”
Egyszerű, mint a faék. Ahogyan a többi is: „Állítsuk meg Brüsszelt”, „Az emberek döntöttek”, „Stop Soros”, „Stop” és a többi. A séma is ugyanaz, de mégis van olyan elem, amiért emlékezetes marad az embereknek – a vakációs visszaszámlálót talán a „gagyisága” miatt marad meg a fejekben, vesszük jobban szemügyre a teljes képet.
Csak ugye az említett kommunikációs kampányokra közpénz milliárdokat költöttek el, mialatt Orbán facebookos képeihez elég volt egy ingyenes képszerkesztő program is.
Ki szavazna egy olyan emberre, aki ilyeneket posztol?
Sokan, azaz épp elegen, és ezt Orbán Viktor és a kommunikációs stáb is pontosan tudja, ahogyan azt is, hogy mi kell a tábornak: a fentebb már említett, faék egyszerűségű üzenetek és a hasonlóan nem túl bonyolult kép világ. Lassan, hogy mindenki megértse, ahogy a klasszikus szól. Látták, hogy ez a módszer már jó ideje beválik, úgyhogy minek változtatni rajta.
Új szavazókat vélhetően nem szólít meg a miniszterelnök ezzel az iskolás visszaszámlálással, de ez nem is célja. Kényelmesen összejött neki a kétharmad áprilisban, és valószínűleg ennél több választót már nem nagyon tud magához vonzani a kormánypárt, így erre láthatóan nem is törekednek.
Gyakorta éri az a vád Orbán Viktort, hogy beszédeiben, nyilvános felszólalásaiban csak a sajátjainak beszél. Ez a fentebb leírtak alapján teljesen logikus is, hiszen ameddig egyben tudja tartani táborát, addig olyan sok félnivalója nem lehet. Fixen leszavaz rá kétmillió ember.
Nagy gonddal fel is térképezték ezt a tábort, gondoljunk csak a Kubatov-listára, vagy amikor a választás előtt a Fidesz pénzbeli támogatást kért a szimpatizánsaitól, ezzel felmérve az elköteleződésüket – abban a témában is írtunk elemzést, azt itt találja.
Tényező akar lenni
A másik üzenet nem feltétlenül csak a szavazóknak szól, hanem az ellenzéknek is, illetve mindenkinek, aki amiatt kritizálta Orbán Viktort, hogy nem számít különösebben fontos világpolitikai tényezőnek sem ő, sem Magyarország.
Gondoljunk bele, a visszaszámláláshoz csatolhatott volna képeket például a kormányülésről, a dolgozószobájából, vagy akár az országgyűlésből is. Ehelyett azonban csak külföldi vezetőkkel készült fotókat montíroztak össze a vakáció felirat alá. Meg lehet nézni, ilyen rövid idő alatt ennyi fontos emberrel találkozott a kormányfő, ezek után már senki nem mondhatja, hogy jelentéktelen lenne a világpolitikában.
Fontos, hogy kikkel és hogyan
Azt is érdemes kielemezni, hogy mely vezetőkkel fotózkodott a miniszterelnök az összeállításon, és milyen eseményen.
Angela Merkel – A német kancellár volt az Ó-betű, vele július elején egyeztetett Orbán Viktor menekültügyben. Merkel volt az egyetlen nyugati vezető, aki kifejezetten a miniszterelnökkel akart találkozni. Igaz, éppen ekkoriban került válságba a kormány Németországban, és a kancellár többek között az osztrák kancellárral is egyeztetett migrációs kérdésekben.
Li Ko-csiang – A kínai miniszterelnökkel Szófiában ült egy asztalhoz Orbán Viktor. A kíniak nem kifejezetten Magyarország miatt jöttek, hanem a Kína-Közép-Kelet-Európa csúcstalálkozón vettek részt.
Recep Tayyip Erdogan – Törökország nemrég újraválasztott teljhatalmú vezetője sem négyszemközti beszélgetésre invitálta Orbánt, hanem a beiktatására utazott Ankarába a miniszterelnök. Erdogan ünnepségén egyébként Gáspár fia is vele volt.
Donald Trump – Szintén nem csak Orbán hívták meg a találkozóra, hiszen az esemény egy NATO-csúcs volt. Itt nem kizárt, hogy pár szót váltott négyszemközt is az amerikai elnökkel, de közös kép nem készült (legalábbis mi nem találtunk), amelyen csak ketten vannak.
Vlagyimir Putyin – Az orosz elnök és Orbán Viktor viszonyát nem kell bemutatni, az elmúlt években gyakorta találkoztak egymással, most is Putyin hívta meg, a vb-döntőt is Oroszországban nézte meg a kormányfő.
Benjamin Netanjahu – Az izraeli kormányfővel folytatott megbeszélés után Orbán ki is jelentette: sok mindenben egyetértenek. A barátjának nevezte Netanjahut, közben pedig Izrael nemzetállammá nyilvánította magát. Ide mást nem hívtak, csak Orbán Viktort.
Dusko Markovics – A montenegrói kormányfővel még nem egészült ki a montázs, vélhetően ő lesz a V-betű. Itt is csak Orbán volt jelen, és a migráció volt a fő téma.
A listát végigböngészve láthatjuk, hogy a nagy halak
közül gyakorlatilag csak Putyin akart kifejezetten Orbán Viktorral találkozni, Erdogan, Trump és valamilyen szinten Merkel is csak besűrítette
a programjába a magyar miniszterelnököt is.
Mindezek alapján mindenki döntse el magában, mennyire jelentős világpolitikai szereplő a magyar miniszerelnök.