Hetvenezren tüntettek tegnap
2017. április 10., hétfő 07:11, frissítve: hétfő 07:44
Az eredetileg tervezett Clark Ádám tér helyett a Várkert Bazárban gyülekeztek a tüntetők. Már a tüntetés hivatalosan meghirdetett kezdete előtt megtelt a sétány emberekkel.
A szervezők azután hívták utcára az embereket, hogy a parlament elfogadta a CEU-t hátrányosan érintő törvénymódosítást.
„Ez az elejétől fogva nemcsak egy egyetemről szólt, hanem egy egész országról és annak szabadságáról is. A kellő szabadságról, hogy azt gondoljunk, amit akarunk, és azt tanítsunk, amit akarunk” – mondta Berg Dániel szervező.
A beszédek után a tömeg a Kossuth térre indult. A légi felvetéleken is jól látszik a tüntetés mérete: mikor a tömeg eleje átért a Lánchídon, a vége még el sem indult. A tüntetőket a Parlamentnél rendőrök várták. A demonstrálók megtöltötték a Kossuth teret és a környező utcákat. Az egyik felszólaló CEU-s diák azt mondta: azért tüntet, mert az egyetemét csalónak nevezték.
„Miért csalás az, ha a CEU olyan diákokat hoz Magyarországra, akik különben más országba mennének tanulni és olyan magyarokat tart itthon, akik a CEU nélkül már rég külföldön lennének?” – vélekedett egy tüntető, a CEU PHD-hallgatója, Márton Péter.
A Greenpeace munkatársa szerint nemcsak a CEU-t, a civil szervezeteket is megbélyegzik. Rodics Katalin azt mondta: visszautasítják a civil törvény új tervezetét.
„És miről szól ez törvény? Arról, hogy minden olyan civil szervezetre, amely évi 7,2 millió forintnál több pénzt kap külföldről, egy bélyeget, egy stigmát tesznek: a külföldről pénzelt szervezetek stigmáját” – mondta a Greenpeace kampányfelelőse.
A tömeg a felsőoktatási és a civil törvény visszavonását követelte a kormánytól, a köztársasági elnököt pedig arra szólították fel, hogy vétózza meg a CEU-t hátrányosan érintő jogszabályt.
A tüntetés hivatalos része valamivel este hét óra után ért véget. A demonstrálók a netadós tüntetésekhez hasonlóan magasba emelték a világító mobiltelefonjukat.
A tömeg egy része azonban ezután is a Kossuth téren maradt, a demonstráció pedig kormányellenes tiltakozásba változott.