Folytatódik a harc a plakát miatt
2017. szeptember 15., péntek 21:36, frissítve: péntek 22:52
Az 56-os emlékév egyik ikonikus fotójáról a bíróságon folytatódott a vita. Tavaly ősszel tört ki a botrány, az 1956-os emlékévre készített plakátok és falfestések egyikén Dózsa László színész-rendező neve szerepel az egyik fegyveres fiatal képénél, holott a felvételt készítő LIFE magazin szerint az azóta elhunyt Pruck Pál láthatót a fotón.
A bíró először a kép melletti angol szövegre kérdezett rá, ebben meg is nevezték a szereplőt.
Az alapítvány jogi képviselője, aki nem járult hozzá, hogy róla képfelvétel készüljön először az angol szöveg hivatalos fordítását kérte és arcfelismerő szoftver használatát kezdeményezte.
„Állításunk szerint Dózsa László van a képen. Ennek a kérdésnek a megválaszolására nem elégséges a történész szakértő kirendelése. Egzakt szakvélemény adása szükséges ebben a kérdésben. Arcfelismerő szoftverrel állapítható meg a személyazonosság, ezért kérnénk” – mondta a Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Közalapítvány jogi képviselője.
Az alapítvány képviselője azt mondta, hogy ők a jogszabályok betartásával egy közgyűjteményből vetették át a képet, amelyen nem szerepelt a szöveg, és elfogadták Dózsa László ezzel kapcsolatos nyilatkozatát.
A tárgyaláson a 2000-ben elhunyt Pruck Pál lányától a felperes először édesapja 56-os szerepvállalásáról érdeklődött. Ezt azzal indokolta, hogy a jog szerint addig kell érvényesíteni egy elhunyt személyiségi jogait, amíg elevenen él az utókorban az elhunyttal kapcsolatos emlékezés.
„Én tudtam, hogy ő van rajta, akkor miért kell más nevét odaírni, más nevében ott lenni. Nem is értettük. Én a mai napig sem értem, hogy mindig is ő volt rajta, tudom, hogy ő van rajta” – mondta Pruck Erika, Pruck Pál lánya.
Magyar Gábor ügyvéd szerint érthetetlenek az alapítvány állításai.
„Ennek a szerepnek az eljátszására több jelentkező van. Van a Dózsa László, aki foglalkozása szerint színész, és az alperesnek valamilyen politikai érdekből, ezt neki kell eljátszania, ezzel szemben állnak egyrészt az ’56-os nyomtatvány, ahol Pruck Pál neve szerepel, a ’82-es Népszabadság-interjú, ’86-os tv-műsor” – mondta Magyar Gábor.
A bíró ezután úgy döntött, hogy mindenkinek a saját állítását kell bizonyítania. Az 1956 hatvanadik évfordulóján az emlékévre 14,5 milliárd forintot fordított a kormány. A tárgyalás tanúk meghallgatásával novemberben folytatódik a Fővárosi Törvényszéken.