Banki elszámolások: a kormányzat egyelőre nem ellenőriz
A tatai Balogh család másfél millió forint devizahitelt vett fel autóvásárlásra hét éve. A kölcsön kétszeresét fizették eddig vissza, és még három évig jönnek a csekkek. A banki értesítő szerint 419 ezer forintot számoltak fel nekik törvénytelenül az egyoldalú kamatemelésekkel és az árfolyamréssel. De a tőketartozásból csak 205 ezer forintot vontak le, a maradékot árfolyam-különbözet címen elosztották a következő évekre.
„Mindenféleképpen végigviszem, mert ez elvi kérdés – ilyeneket nem lehet csinálni, hogy ellopunk valamit, és akkor a végén még abból a pénzből, amit elloptak, még abból is lopnak – ez egyszerűen elképzelhetetlen, ez nem a fair bank irányába megy” – nyilatkozta a Hír TV-nek Balogh Zoltán.
„A hitelintézet ezt követően 60 napon belül részletes írásos választ küld az ügyfélnek, s abban az esetben, ha továbbra is problémát lát az ügyfél, ebben az esetben a Pénzügyi Békéltető Testülethez érdemes fordulni, hiszen a jogszabály előírása alapján ez az elsődleges jogorvoslati fórum” – mondta el Binder István.
A kormányzat egyelőre nem ellenőriz, a nemzetgazdasági miniszter azt mondta: megvárják az elszámolás végét. Hozzátette: nagyon sokféle hitelszerződés van, és így komoly eltérések lehetnek a kalkulációkban.
„Nyilván van olyan is, amikor a törlesztőrészletek nem olyan arányban változtak, ahogy arra a hitelfelvevő számított, átlagot tudunk mondani a különböző adatok alapján, továbbra is fönt kell tartanom, hogy egy 10 és 40 százalék közötti könnyítés lehetséges a hiteleknél, az elszámolás végén lesz adatunk arról, hogy mi is történt, mi is változott meg” – fejtette ki Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter.
A közösségi oldalakon szervezkedő devizahitelesek május 7-ére tüntetést hirdettek a banki elszámolások miatt.
Forrás: Hír TV