15 helyett 30 évre titkosítanák a paksi bővítés részleteit
„Nem állítom, hogy a kormánypárti módosító javaslat indokolása jó. Mondhatni, hogy csapnivaló, és egyáltalán nem segít a képviselőknek abban, hogy ne adj Isten tájékozódjanak a javaslattal kapcsolatosan” – vélekedett Gulyás Gergely.
A törvényalkotási bizottság tagjainak az energetikai államtitkár próbálta elmagyarázni, hogy miért van szükség a paksi bővítés szerződéseinek titkosítására. Aradszki András azt mondta: a korlátozás csak bizonyos üzleti és műszaki adatokra vonatkozik. „Csak azoknak az üzleti és műszaki adatoknak a titkosításáról lehet szó, amelyek kiadása nemzetbiztonsági érdeket sértene” – fogalmazott az államtitkár.
A Jobbik támogatja az erőmű bővítését, de a titkosítás tizenötről harminc évre való felemelését nem. „Az, hogy az atomerőművet bővíteni kell, vagy hogy ez esetleg lehet a jövő útja, egy dolog. Ezzel mi is egyetértünk, az energiabiztonság fontos. Azzal nem, és erről nem beszéltek, ami itt a lényeg, hogy miért kell eltitkolni ezeket a beszerzéseket. Egy jó cél érdekében is lehet hatalmas pénzt lopni” – mondta Staudt Gábor, a radikális párt országgyűlési képviselője.
„Államtitkár úr, ez a hazaárulásnak a minősített esete.” Tiltakozott az LMP is. „Jól emlékszem arra, – és ez az arcátlanságnak a magasiskolája – hogy 2010 előtt önök azért ütötték a kormányt, és 2010 előtt a Fidesz és a KDNP azért tapsolt a jogvédő szervezeteknek, amelyeket ma üldöznek: a TASZ-nak és az Energiaklubnak, mert folyamatosan perrel kikényszerítette a szoclib kormányoktól, hogy a különböző állami ügyleteket hogyan kötötték meg” – fogalmazott Schiffer András, a párt frakcióvezetője.
A módosítás az LMP és a szocialisták szerint ráadásul törvénysértő. „Magyarország legnagyobb korrupciós ügyét, minden idők legnagyobb lopását kívánja előkészíteni és eltussolni” – vélekedett a szocialista Harangozó Tamás.
A bizottság fideszes alelnöke visszautasította a vádakat. Tuzson Bence szerint a módosításra az energiabiztonság miatt van szükség. „Ennek a projektnek az egészét támadni, úgy gondolom, semmiképpen sem ildomos, de mindenképpen a nemzet, az ország egésze ellen való, hiszen azt tudjuk, hogy az atomerőmű az, amely az energiát Magyarországon nagy többségben biztosítja, a paksi atomerőműből jön az energiafelhasználásunknak legalább negyven százaléka. Ha ez kiesik, akkor Magyarországon óriási probléma lesz” – érvelt a törvényalkotási bizottság fideszes alelnöke.
A bizottság végül a kormánypártok szavazatival elfogadta a módosító javaslatot.
Forrás: Hír TV