Nébih: Nem hibázott a gyártó
Hír TV
2018. július 7., szombat 17:40, frissítve: szombat 19:32
Fagyasztott zöldséget, mélyhűtött franciasaláta-alapot és mexikói salátakeveréket is kivont a forgalomból a Spar. Valamennyit a bajai székhelyű, Greenyard Kft. gyártotta. A gyanú szerint a cég mirelit termékeit lisztériabaktérium fertőzte meg, a szennyeződés járványt okozott az Európai Unióban. Kilenc beteg halt meg.
„A Spart Magyarország Kft. elővigyázatosságból – a felelős forgalmazói magatartás szabályait betartva – úgy döntött, hogy azonnali hatállyal zárolja és visszahívja az érintett termékeket. Vásárlóinkat az érintett termékekről, a weboldalunkon és az áruházainkban tájékoztatjuk. A termékek árát pedig blokk nélkül is visszafizetjük” – közölte Maczelka Márk, a Spar Magyarország Kft. kommunikációs vezetője.
Az egyik német tulajdonú üzletlánc 17 olyan mirelit terméket hívott vissza, amelyek lejárati ideje 2018. június 6-a és 2020. december 5-e között van. Hasonlóan tett a Tesco és a magyar CBA is.
„Ahogy megérkeznek ezek a termékek, azokat elkülönítve fogjuk tárolni a raktár területén, tehát elzárva az ilyenkor szükséges óvintézkedések betartásával. Majd aztán felvesszük a kapcsolatot az adott terméket beszállító vállalkozással, és ennek tükrében fogjuk majd dönteni arról, hogy mi lesz ezeknek a termékeknek a további sorsa. Az azonban teljesen bizonyos, hogy ezek újból kereskedelmi forgalomba már nem kerülhetnek, tehát megsemmisítés vár ezekre az árucikkekre” – mondta Fodor Attila, a CBA kommunikációs igazgatója.
A magyar élelmiszer-biztonsági hatóság szerint a Greenyard Kft. nem hibázott – írta a kormányközeli Magyar Idők.
„A zöldségfélék valamilyen úton-módon kapcsolatba kerülhetnek a termőterületen is állati eredetű szennyeződésekkel, a hígtrágyázás, vagy valamilyen trágyázás réven” – mondta Tóth Gábor, élelmiszer-ipari mérnök. A kórokozó 50 Celsius fokon elpusztul. A feldolgozásnál ennél magasabb hőmérsékleten, legalább 80 fokon kell kezelni a zöldségeket.
„Előfordulhatott, hogy az adott termék, valamilyen oknál fogva nem kapta meg minden pontján ezt a bizonyos, megfelelő maghőmérsékletet. Ezáltal, ha netán, lisztériával fertőzött volt kukoricaszemek, vagy bármilyen zöldségféléknek bármelyik része, és ott nem kapott elég hőt, vagyis a technológia rosszul volt méretezve, ez esetben a termék valamelyik pontján a lisztéria életben maradhatott és fertőzés kiváltója lehetett” – tette hozzá Tóth Gábor.
A bajai üzemet leállították, jelenleg próbatermelés folyik a szigorú takarítás után. A lisztéria leginkább a csecsemőkre, a várandós anyákra és az idősekre jelent veszélyt.