2025. 01. 18. Szombat Piroska napja
Jelenleg a TV-ben:

Az aranyember

Következik:

Szélesvásznú történelem - Az aranyember 22:10

Ez fájni fog: átszabnák az uniós támogatások rendszerét

Hír TV

2018. április 23., hétfő 16:56, frissítve: hétfő 16:57

Egyre több jel mutat arra, hogy 2020 után lényegesen kevesebb uniós forrás érkezik az országba. Az Európai Bizottság kiszivárgott tervezete szerint ugyanis nem automatikusan a legszegényebb régióknak juttatnák a támogatást, hanem előnyben részesítenék a gazdasági válság kárvallottjait, és büntetnék, ha valaki nem tartja be a jogállamiság feltételeit. A magyar kormány szerint az EU-s támogatás szerződések alapján jár az országnak.

A Financial Times értesülései szerint lényegesen kevesebb uniós forráshoz juthatnak az EU-s költségvetés eddigi nagy haszonélvezői – közöttük Magyarország – a következő hétéves ciklusban. A kiszivárgott hírek alapján az Európai Bizottság javaslatára nem GDP-alapon ítélik oda a támogatást, hanem azok az országok részesülnek előnyben, ahol jelentős problémát okoz a migráció, vagy ahol sok a fiatal munkanélküli. A terv szerint a támogatások odaítélését a jogállamisághoz is kötnék. A magyar kormány már tiltakozik.

– Szerződések rendelkeznek arról, hogy Magyarországon az Európai Unióhoz való csatlakozás után megnyitottuk a piacainkat, ezen a nyugatiak nagyon sokat kerestek, viszont az Európai Unió segít nekünk abban a forrásaival, hogy a fejlődésünk egy magasabb, hogy is mondjam, dinamikai fokra tudjon lépni. Tehát itt nem jófejségről, meg nem humanitárius segélyről van szó, és éppen ezért én nagyon veszélyesnek tartom azt, hogyha bárki valamifajta szubjektív politikai szempontrendszertől tenné függővé az európai uniós forrásokat – reagált Szijjártó Péter külügyminiszter.

 

Fontos szempont, hogy a britek kilépése miatt évente mintegy 10 milliárd euróval lesz kevesebb pénz a közös kasszában. Emiatt a kohéziós- és a mezőgazdasági alapok összege jelentősen csökkenni fog. Az Európai Bizottság jövő héten szerdán mutatja be a javaslatát, ezután a tagállamoknak és az Európai Parlamentnek is meg kell vitatnia és el kell fogadnia a javaslatot.

 

– Miután a Bizottság megtette a javaslatot, egy bonyolult folyamat kezdődik, aminek a vége az – mint minden esetben –, a tagállamoknak kell dönteni, közösen a parlamenttel. Tehát tagállami szinten várható majd nagy küzdelem ezzel kapcsolatban, ott lesznek még nagyon komoly viták – számolt be a Hír TV brüsszeli tudósítója. 

A kohéziós politika változásáról brüsszeli tudósítónk:

 

@ 2021 Hír TV ZRt. Minden jog fenntartva!