Csukákat telepítenek a héten a Balatonba
Hír TV
2018. április 17., kedd 15:41, frissítve: kedd 16:22
A kis csukák élete még februárban a jég alatt kezdődött el, miután a csukapárok leívtak - a balatoni halgazdálkodás természetes úton szaporítja a csukákat.
„A kis csukákat pedig 2-3 centis korig neveljük, mielőtt áttérne a ragadozásra, akkor szűrjük le. Ez most van, ez a pillanat, mert a csukánál nagyon veszélyes a kannibalizmus. Ilyenkor, hogy ha nem történne meg a szűrés, akkor egymást próbálnák megfogni, és nagyon nagy veszteségek következnének be” - mondta el a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. tógazdasági vezetője, Fekete Áron.
A csuka a Balaton leggyorsabban növekvő hala. A most még kis halak októberre akár 40-45 cm-esre nőhetnek, de jövő tavaszra mindenképp fogható méretűek lesznek. A Keleti-Bozót csatorna népszerű csukázóhely a horgászok körében, itt kezdték el idén a telepítést is.
„Ez a víz azért azt mondom, hogy elég technikás azért. Van akadós része, illetve a szélében, ez a sásos részen azért elég sokféle technikát ki lehet próbálni” - mondta egy halász, Rauch Péter.
Idén 250 ezer kis csukát telepítenek a Balatonba. Egy-egy helyre csak 2-3 ivadékot érdemes kihelyezni, ezért az időigényes munkába a helyi horgászok is besegítenek.
„Olyan helyekre szórjuk ki a kis csukákat, amint látjuk mögöttünk is, vízben álló partszéli növényzet van, ide eltudnak bújni. Ugye rejtőzködő életmódot folytatnak, azért is ilyen szép mintás a csukának az oldala, és lesből támadják az áldozataikat. Nagy területen igyekszünk szétszórni őket, hogy ne egymást találják meg, hanem az ilyenkor már kikelő keszegivadékot, és velük táplálkozzanak” - mondta el Nagy Gábor, a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. horgászati ágazatvezetője.
A Nyugati övcsatornába és a hévízi árokba is jutott a csukákból, a következő napokban pedig a Balaton északi partján, csónakokból telepítenek.