Ha bebizonyosodik a doppinggyanú, elveszik az érmeket
2015. augusztus 3., hétfő 21:24, frissítve: kedd 07:30
Nem az a kérdés, hogy ki doppingolt az atléták közül, hanem az, hogy ki nem. Ezt állítja az a német újságíró, aki 5000 sportoló 12 ezer vérmintájának összesített eredményét hozta nyilvánosságra a 2001 és 2012 közötti időszakból. Ebben a 11 évben az olimpiai, illetve világbajnoki érmek harmadát a gyanú szerint olyan atléták szerezték, akik tiltott teljesítménynövelő szert használtak. A leleplező adatokat a Nemzetközi Atlétikai Szövetségtől szivárogtatták ki.
„Eddig azt gondoltuk, hogy biztos van egy ember, aki manipulálja a rendszert. Biztos vannak csoportok, akiket el lehet kapni. De ehelyett arról van szó, hogy sok esetben nem is lehetett másként a győzelem közelébe kerülni, csak doppinggal. Egy rakás olimpiai és világbajnok érintett és teljes orvosi szakvezetések. Az oroszok már meg is vádoltak minket, hogy hazudunk, a kenyai hatóságok is fenyegetőznek” – mondta Hajo Seppelt újságíró.
A vérátömlesztéses dopping a legelterjedtebb, 146 sportoló szerezhetett így érmet. A Nemzetközi Atlétikai Szövetség hajlandó a vizsgálatra, de tagadja a vádat. Az elnök szerint csak az atlétikában kevésbé sikeres országok próbálnak utólag olimpiai érmekhez jutni. „Vádaskodnak, de nincs semmi bizonyíték. Szeretném látni a bizonyítékaikat. Azt mondani, hogy 2001 és 2012 között nem tettünk meg mindent a dopping ellen, az nevetséges” – jelentette ki Lamine Diack, a Nemzetközi Atlétikai Szövetség elnöke.
A Nemzetközi Olimpiai Bizottság közölte: ha bebizonyosodik a doppinggyanú, elveszi a piszkos módszerekkel szerzett érmeket. A vizsgált időszakra esik a 2004-es athéni olimpia, amelyen öt magyar sportolót zártak ki doppingvétségért, közülük két nehézatléta aranyérmet szerzett. A Magyar Olimpiai Bizottság egyelőre nem kapott hivatalos tájékoztatást a mostani botrányról.
„Elég szomorúnak tartom, hogy atlétikában ilyen megtörténhetett, és biztos vagyok benne – bár nem ismerem a részleteit, csak annyira, amennyire a sajtóból hallottam – itt azért elég komoly összeesküvések történhettek a háttérben, hiszen ahogy lehet hallani, eleve eltussoltak olyan doppingeseteket, amelyeket nem szabadott volna. Eléggé szomorú. Remélem és bízom benne, hogy a magyar versenyzők nem voltak benne, abban biztos vagyok, hogy a Magyar Olimpiai Bizottság példát mutatott a tekintetben, hogy hogy kell ezeket a vizsgálatokat lefolytatni, hogy kell küzdeni a dopping ellen, azért, hogy valóban tiszta játékok legyenek” – közölte Borkai Zsolt, a MOB elnöke.
A Német Olimpiai Bizottság már kezdeményezte, hogy a doppingellenőrzés a sportszövetségektől kerüljön át független szervezetekhez.
Forrás: Hír TV