Végre Macedónia is csatlakozhat
Hír TV
2018. június 13., szerda 17:20, frissítve: szerda 21:05
Makedónia tüntetett Macedónia ellen június elején két tucat görögországi városban, köztük Nagy Sándor szülőhelyén, Pellában is.
A Makedónia nevű görög régió lakosai ezzel azt üzenték a kormányuknak, hogy nem alkudnak a névvita ügyében, a tőlük északra fekvő országot semmilyen formában sem hívhatják Macedóniának.
Az athéni vezetés ekkor már hosszú ideje tárgyalt az északi szomszéd kormányával, hogy végre lezárhassák a 27 éve, Jugoszlávia szétesése óta tartó névvitát.
A mindenkori görög vezetés attól tartott, hogy amíg Macedóniát így hívják, területi követelései lehetnek a hasonló nevű görög régióban, ahol ráadásul jelentős macedón kisebbség él. Görögország ezért Macedónia EU- és NATO-csatlakozási törekvéseit is akadályozta - eddig.
Kedden végre megegyezett a két ország, és megszületett az új név is.
A macedónok beleegyeztek, hogy megváltoztassák az alkotmányos nevüket, minden használatában. Beleegyeztek abba, hogy átnevezzék az országot Észak-Macedóniára
- jelentette be Alekszisz Ciprasz, görög miniszterelnök.
Brüsszel azonnal jelezte is: a névvita megoldásával az EU-csatlakozáshoz is közelebb kerültek a macedónok.
Ez kitűnő hír. Ez egy jó nap, nemcsak a két érintett országnak, Európának is. Mi, az Európai Unió, minden eszközzel segítjük majd az egyezség végrehajtását. Szerintem ez meg fogja nyitni az utat Macedónia EU-csatlakozása előtt
- közölte Federica Mogherini, az EU külügyi főképviselője.
A szkopjei parlament június végéig fogadhatja el az új országnevet - ha ez megtörtént, Görögország az EU-nak és a NATO-nak hivatalosan is jelzi majd, hogy már nem ellenzi a macedón csatlakozási tárgyalásokat. Ezután Macedóniában népszavazást tartanak, legkorábban szeptemberben, majd alkotmányt módosítanak, végül valamikor késő ősszel a görög parlamentnek is jóvá kell hagynia az egyezséget.