Trump húzása heves indulatokat válthat ki az arab világban
Hír TV
2017. december 4., hétfő 09:19, frissítve: hétfő 11:49
Egyes hírek szerint szerdán már azt jelentheti be Donald Trump, hogy elismeri Jeruzsálemet Izrael fővárosának. A hozzá legközelebb álló tanácsadója, saját veje szerint azonban még semmi nem dőlt el.
„Csak azt tudom mondani, hogy az elnök meg fogja hozni a döntését. Még elemzi a tényeket, és amikor dönteni fog, ő lesz az, aki elmondja, nem én. Biztos akar lenni abban, hogy mindent a megfelelő pillanatban mond ki” – mondta Jared Kushner egy, a közel-keleti békefolyamatról rendezett washingtoni konferencián.
Trump még választási kampánya idején ígérte meg, hogy átköltözteti az amerikai külképviseletet a hivatalos izraeli fővárosból, Tel-Avivból Jeruzsálembe, ezzel pedig elismeri azt a zsidó állam fővárosaként. Kushner meglátása szerint a Közel-Keleten a muszlimokkal való megegyezés a kulcsa a regionális békének.
„Ha végignézünk a régión, van néhány olyan kérdés, ami aggasztja az embereket. Ott van Irán és a nukleáris tervei, valamint a kiterjedt regionális hatalmuk. Ott van az Iszlám Állam, amit a mostani kormánynak sikerült nagyon jól visszaszorítani, és már majdnem le is győztük őket. Ott van ez az ideológia, a szélsőségesség, nagyon sok vezetőn látom azt a muszlim világban, hogy szeretnék visszaállítani a vallást az eredeti állapotába, és megakadályozni, hogy elferdítsék azt. És ott van az izraeli–palesztin kérdés. Ha még erősebb stabilitást akarunk elérni a régióban, először is ezt kell megoldjuk” – mondta Trump.
Jeruzsálem zsidó fővárosként való elismerése azonban éppen ellenkező hatást váltana ki az arab világból. Izrael ugyanis egész Jeruzsálemet tartaná fővárosnak, a Palesztin Hatóság azonban a muszlim többségű Kelet-Jeruzsálembe tenné a leendő palesztin állam fővárosát. A jordániai külügyminiszter már jelezte Washingtonnak: ha Trump mégis izraeli fővárosként ismeri el Jeruzsálemet, az heves indulatokat és erőszakot váltana ki az egész arab világban.