2025. 01. 18. Szombat Piroska napja
Jelenleg a TV-ben:

Svenk

Következik:

Bayer show 00:05

Sztálin arcképével ünneplik a Krím elcsatolását

2015. április 17., péntek 21:45

Sztálin arcképével köszönti a közelgő győzelem napját az orosz kommunista párt az Ukrajnától elcsatolt Krím félszigeten. A náci Németország felett aratott győzelem 70. évfordulóján a moszkvai Vörös téren az orosz hadsereg a legmodernebb hadieszközeit vonultatja majd fel.

„Örök dicsőség a győzteseknek”, „Gratulálunk a győzelem napján” – ezek a feliratok olvashatók több óriásplakáton is a Krím félszigeti Szevasztopolban. A szöveg mellett Sztálin arcképe látható. A plakáthelyeket a helyi kommunista párt bérelte ki a májusi ünnepségek előtt alig egy hónappal. „Sosem volt kérdés számunkra a győzelem napi megemlékezés, sőt ez a 70. évfordulója annak is, hogy elveszítettük a főparancsnokot. Természetesen így azokon az óriásplakátokon, amin gratulálunk a szevasztopoli veteránoknak a győzelem napjához, helyett kapott a főparancsnok, Joszif Visszarionovics Sztálin is” – mondta Vaszilij Prokomenko, az Orosz Kommunista Párt városi első titkára.

Nyikita Hruscsov 1954-ben adományozta Ukrajnának a Krím félszigetet, a szevasztopoliak a tavaly tavaszi orosz megszállás óta tartoznak ismét Oroszországhoz. Van, aki szerint helyénvaló a kétes megítélésű Sztálin portréja városszerte. „Sztálin volt a főparancsnok. Ő személyesen is részt vett ezeknek az akcióknak a kidolgozásában és előkészítésében. Úgy vélem, hogy teljesen helyes dolog ez, így a népünk nem felejti el, az előző generáció és a következő is, hogy ki nyerte ezt a háborút és kinek a vezetése alatt” – mondta egy helyi lakos.

A grúz származású diktátor történészek becslése szerint húszmillió ember haláláért tehető felelőssé. Az áldozatok között van az az ukrajnai éhínség 3-6 millió halottja, valamint az 1937–38-as nagy terror egymillió áldozata is. Éppen ezért van, aki inkább a második világháborúban harcoló helyi veteránok arcképét látná szívesen az óriásplakátokon. „Sztálin a maga idejében kiemelkedő személyiség volt, de sok idő eltelt azóta és egyre kevesebb veterán él. Ezért azt gondolom, hogy inkább őket kellett volna egy képen mutatni, férfiakat és nőket, akik részt vettek a háborúban” – vélekedett egy helyi lakos.

A szevasztopoli városvezetésnek viszont tetszenek a Sztálin-plakátok. „Néhányan zsarnoknak látják, aki tisztogatásokat szervezett itt. Mások úgy látják őt, mint akinek az köszönhető, hogy megnyertük a háborút, mert azok, akik Sztálin nevében rohantak támadni az anyaföldért, azt hiszem nekik joguk van a történelemben helyet kapni” – mondta az oktatási osztály igazgatóhelyettese.

A náci Németország felett aratott győzelem 70. évfordulója alkalmából rendezett májusi parádén a moszkvai Vörös tér macskakövein az orosz hadsereg legmodernebb és legújabb hadieszközeit vonultatják majd fel. Több ország vezetőjét is meghívták, Kim Dzsong Un észak-koreai vezető már jelezte, hogy részt vesz az ünnepségen.

Forrás: Hír TV

@ 2021 Hír TV ZRt. Minden jog fenntartva!