Mérget vett be az ítélethirdetés alatt egy vádlott Hágában
Hír TV
2017. november 29., szerda 13:18, frissítve: szerda 16:44
Ítélethirdetés közben mérgezte meg magát egy vádlott a hágai nemzetközi bíróságon. A boszniai horvát vezetőt és társait a muzulmánok ellen elkövetett etnikai tisztogatás miatt jogerősen 20 év börtönre ítélték. Slobodan Praljak kiabálással szakította félbe a bírót, elővette a nála lévő mérget és megitta.
„Tisztelt törvényszék, Slobodan Praljak nem háborús bűnös, és elutasítom a vádakat!” – fakadt ki a hágai Nemzetközi Törvényszék üléstermében a volt boszniai horvát vezető, akit mint az 1993-ban egyoldalúan kikiáltott Herceg-Boszniai Horvát Köztársaság háborús bűnök miatt elítélt kormányfőjének társa állítottak bíróság elé.
A 72 éves férfi ezután kiivott egy, állítása szerint, mérget tartalmazó kis üveget.
Ezután a bírák folytatták volna az ítélethirdetést, de a vádlott bekiabálta , hogy mérget vett be. Az ülés ezzel félbeszakad, mielőtt az ügy három másik vádlottjának ítéletét is kihirdették volna, és orvost hívtak.
„Rendben, akkor felfüggesztjük. Kérem, a függönyöket. Ne vigyék el az üveget, amiből ivott valamit” – mondta Carmel Agius, a Nemzetközi Törvényszék elnöklő bírája.
A kiérkező mentők egy órán keresztül küzdöttek az életéért. Halálhírét először a horvát sajtó közölte.
Slobodan Praljak egyike annak a 6 boszniai horvát vezetőnek, akiket 2013-ban első fokon népirtásért vontak felelősségre a délszláv háborúban a muszlimokkal szemben elkövetett bűnök miatt. Praljak 20 évet kapott. De mindkét fél fellebbezett. Az eljárásban az ügyészség súlyosbítást, a védelem a vádlottak felmentését kérte.
Még az elsőfokú ítélet során megállapították, hogy a vádlottak egy tervet hajtottak végre, amelynek az volt a célja, hogy Hercegovinából végleg eltávolítsák a muszlimokat, 100 százalékos horvát többséget teremtsenek, és Horvátországhoz csatolják.
Az 1992-1995-ös boszniai háborúban 100 ezren vesztették életüket, és több mint egymillió embernek kellett elhagynia otthonát.
A Nemzetközi Törvényszéknek ez az utolsó ítélethozatala, 1993 óta 161 ember ellen emelt vádat, és 84-et ítélet el. A fennmaradó ügyeket decembertől az ENSZ nemzetközi törvényszéki mechanizmusa veszi át.