2024. 05. 04. Szombat Mónika, Flórián napja
Jelenleg a TV-ben:

Az olasz futball magyar mesterei

Következik:

Híradó 12:00

Izraelt győzködi Amerika

2015. július 20., hétfő 10:46

Továbbra sem zárja ki a katonai erő bevetését az amerikai kormány abban az esetben, ha kudarcot vall az Iránnal kötött nukleáris megállapodás. Ezt az amerikai védelmi miniszter izraeli látogatása előtt közölte. Az Egyesült Államok arról igyekszik meggyőzni közel-keleti szövetségeseit, hogy a múlt héten kötött megállapodás elősegíti a térség biztonságát.

Ashton Carter amerikai védelmi miniszter azért utazott Izraelbe, hogy meggyőzze a zsidó állam vezetőit: a múlt héten kötött megállapodás megakadályozza Iránt abban, hogy atomfegyverre tegyen szert. A Pentagon főnöke már az utazás előtt is üzent Tel-Avivnak, amikor kijelentette: továbbra is készek katonai erővel megakadályozni a perzsa állam atomhatalommá válását, amennyiben az egyezmény kudarcot vall.

Az Iránt a legnagyobb nemzetbiztonsági veszélyforrásnak tekintő izraeli kormány álláspontja az, hogy az Egyesült Államok engedményt tett a perzsa államnak, amely így továbbra is képes atombombát építeni. A kormányfő szerint az iráni legfőbb vallási vezető hétvégi beszéde bizonyítja, hogy Irán nem hátrál meg. Ali Hamenei ajatollah azt mondta, az egyezmény ellenére nem változtatnak az Amerika-ellenes politikán.

„Ha bárki is azt gondolta, hogy az Iránnak tett engedmények változást hoznak az ország politikájában, megkapták a választ az iráni vallási vezető agresszív és provokatív beszédével” – reagált Benjámín Nethanjáhú izraeli miniszterelnök.

Az amerikai kormány mellett a tárgyalásokon részt vevő többi vezető hatalom, vagyis Kína, az Európai Unió, illetve Oroszország szerint ugyanakkor jó megállapodás született. A Hír TV-nek nyilatkozó szakértő szerint sem lehetett volna többet kihozni a tárgylásokból. „Én azt gondolom, hogy egy olyan megállapodás született, amiben a maximumot elérték Iránnal szemben, hiszen azt érték el, hogy minden, a fegyver irányába menő műszaki megoldásokat lezárták 15-25 évre” – fogalmazott N. Rózsa Erzsébet, a Külügyi és Külgazdasági Intézet vezető kutatója.

Az amerikai védelmi miniszter Izrael után Szaúd-Arábiába utazik. Az arab ország talán még Izraelnél is nagyobb ellenfele Iránnak, és ugyancsak Amerika szövetségese. Washington elsősorban azért akarja megakadályozni Irán atomhatalommá válását, mert ebben az esetben valószínűleg Szaúd-Arábia is nukleáris fegyvert építene.

Forrás: Hír TV

@ 2021 Hír TV ZRt. Minden jog fenntartva!