Izraelben már emberéleteket követelt az intifáda
Hír TV
2017. december 8., péntek 14:57, frissítve: péntek 17:19
Az Al-Aksza-mecsetből távozó palesztin tüntetőkkel csaptak össze izraeli rendőrök Jeruzsálemben a pénteki ima után. A radikális Iszlám Ellenállási Mozgalom (Hamasz) gázai övezeti vezetője új felkelésre, intifádára szólította fel a palesztinokat.
„Jeruzsálem minden muszlimé, az összes muszlim szívében ott van. Nemcsak a palesztinoké, hanem a milliárd muszlimé is a világon. Nem Trumpé, és nem a zsidóké!” – fogalmazott egy ciszjordániai palesztin.
A több száz demonstráló az úgynevezett harag napján az ellen tiltakozik, hogy szerdán az amerikai elnök elismerte Jeruzsálemet Izrael fővárosának, amelynek keleti, 1967 óta megszállt részét a palesztinok leendő országuk fővárosának tartják.
A Ciszjordánában több városban, Betlehemben, Rámalláhban, Hebronban és Nábluszban is izraeli katonák könnygázzal oszlatták az amerikai elnök szerdai döntése ellen tüntető palesztinokat. A Gázai övezetben halálos áldozatokat követeltek az összecsapások.
Palesztin források szerint az izraeli egyenruhások köveket dobáló és gumiabroncsokat égető tüntetőket lőttek le a határnál. Az izraeli hatóságok egyelőre nem vezettek be korlátozásokat Jeruzsálemben, de további erőket mozgósítottak a városba, és megerősítették, készenlétbe helyezték a ciszjordániai egységeket.
„Extra rendőri egységeket vezényletünk Jeruzsálembe és környékére, különösen az óvárosban, hogy megakadályozzanak bármilyen zavarkeltést. Eddig nem korlátoztuk a muszlimokat, hogy felmenjenek a Templom-hegyre, ezért a további egységek, rendőrök, különleges járőrök válaszolnak az óvárosban és környékén a nagyobb incidensekre, illegális tüntetésekre” – közölte az izraeli rendőrség szóvivője.
Kis-Benedek József biztonságpolitikai szakértő a harmadik intifádáról:
Az egész muszlim világban tiltakoznak Donald Trump lépése ellen. Kabulban amerikai zászlókat égettek a tiltakozók, miközben azt kiabálták: halál Amerikára. A bangladesi Dakkában 3 ezer muszlim vonult az utcára. A világ legnagyobb muszlim országában, Indonéziában vagy Malajziában is tüntetéseket tartottak.