2024. 11. 26. Kedd Virág napja
Jelenleg a TV-ben:

Vezércikk

Következik:

Híradó 22:10

Hollande: Folytatni kell a menekültek befogadását

2015. november 16., hétfő 17:49, frissítve: hétfő 22:05

A párizsi merényletek után is folytatni kell a szíriai és iraki menekültek befogadását, mert ők is ugyanazon terror áldozatai – így válaszolt a francia államfő a szélsőjobboldali Nemzeti Frontnak, amely a határ lezárását sürgette. A Törökországban tárgyaló G20-as országok vezetői több, az Iszlám Állam elleni lépésben is megegyeztek. Az amerikai elnök azonban a szárazföldi csapatok szíriai bevetését továbbra is kizárja.

Francois Hollande francia államfő kormánya tagjaival érkezett a Sorbonne egyetemre, hogy a diákokkal együtt emlékezzen a pénteki terrortámadás áldozataira. A helyszín szimbolikus, hiszen az áldozatok többsége egyetemista volt. Párizsban pontban délben egy percre minden elcsöndesült, majd a megemlékezők városszerte elénekelték a francia himnuszt, a Marseillaise-t. Megállt az élet a République téren és a támadások helyszínein. A gyülekezési tilalom ellenére több százan gyűltek össze a Bataclan klub előtt is, ahol a legtöbb áldozatot követelte a támadássorozat. Csatlakoztak a megemlékezésekhez a párizsi muszlim közösség tagjai is, akik a nagymecsetnél imádkoztak az áldozatokért.

Egy terrorista még biztosan szökésben van
Testvéreim normálisak, a szüleimet pedig sokkolták az események – így nyilatkozott a párizsi terrortámadással gyanúsított testvéreiről a rendőrség által őrizetbe vett majd, elengedett férfi. Részletek »»»

Brüsszelben az uniós külügyminiszterek is megszakították munkájukat. A törökországi Belekben a világ 20 legnagyobb gazdaságának vezetői, az úgynevezett G20-ak is egyperces néma csendet tartottak. A német kancellár szerint a terrorizmus elleni harc csak akkor lesz eredményes, ha elzárják a pénzügyi csatornáikat. „Mi, a G20-ak azt a határozott üzenetet küldjük, hogy erősebbek vagyunk a terrorizmusnál. Először is minden eszközzel segíteni kell az elkövetők elfogását, feltárni a támogatóikat, és a mögöttük álló szervezeteket. Nemcsak az áldozatoknak tartozunk ezzel, hanem meg kell teremteni országaink és a terrorizmus elől menekülők biztonságát is” – fogalmazott Angela Merkel.

A terrorizmus elleni közös fellépést sürgette az orosz elnökkel tárgyaló brit kormányfő is. David Cameron szerint a pénzcsapok elvágása mellett az országoknak információcserével is segíteniük kell egymás terror elleni munkáját. A politikus hibának tartja, hogy az oroszok a szíriai mérsékelt ellenzéket bombázzák, ezért arra kérte Vlagyimir Putyint, támogassa a politikai átmenetet Szíriában. „Hatalmas volt a nézetkülönbség köztünk, akik úgy gondoljuk, hogy Aszadnak azonnal mennie kell, és azok között, akik támogatták és továbbra is támogatják őt, mint Putyin. Úgy gondolom, mindenki elismeri, kompromisszumra van szükség” – jelentette ki David Cameron.

Az orosz államfő is elapasztaná a terroristák pénzforrásait, de egyes országok felelősségére is emlékeztetett. „Természetesen mindannyian megértjük, hogy a terroristák pénzügyi forrásait el kell apasztani. Az Iszlám Államot különböző országokból támogatják egyének. A terrorszervezet finanszírozásában azonban, mint tudjuk, 40 állam vesz részt, köztük a G20 több országa is” – mondta Putyin, aki jelezte, kész légitámadással támogatni a szíriai ellenzéket is az Iszlám Állammal szembeni harcban.

Az amerikai elnök a légitámadások mellett állt ki, a szárazföldi csapatok szíriai bevetését kizárta. „Voltak, akik azt javasolták, hogy nagyszámú szárazföldi egységet kell bevetni. Ne felejtkezzenek meg arról, hogy nekünk van a legjobb hadseregünk és harci koponyáink a világon. Egy éve folyamatosan tanácskozom velük, és megvitatjuk a különböző lehetőségeket. Nemcsak nekem az a véleményem, de a legszorosabb katonai és polgári tanácsadóim is azt mondják, hiba lenne” – jelentette ki. Barack Obama egyúttal megvédte országa Szíriában követett stratégiáját, amelynek továbbra is az a célja, hogy megsemmisítse a terrorszervezetet.

Ezrek csöndesedtek el Berlinben és több német nagyvárosban is. Az Európai Parlament elnöke, Martin Schulz arra kérte az embereket, hogy ne a menekülteket tegyék felelőssé a terrortámadásokért. „A Szíriából menekülő emberek, kezükben a gyerekekkel, egy szál ruhában menekülnek olyan dolgok elől, mint az Iszlám Állam. Ugyanez a szervezet a felelőse a Párizsi támadásoknak. Ez elől a terror elől menekülnek, amit mi is megtapasztaltunk, nekik ez az életük része. Őket hibáztatni azt jelenti, hogy az áldozatokat az elkövetőkkel azonosítjuk. Ez az utolsó, amit tennénk” – fogalmazott Martin Schulz. A német politikus szerint a terroristákat úgy lehet megállítani, ha növelik az uniós határoknál az ellenőrzéseket.

@ 2021 Hír TV ZRt. Minden jog fenntartva!