Egy hét múlva kezdi munkáját a nagykövetség Jeruzsálemben
Hír TV
2018. május 7., hétfő 15:24, frissítve: hétfő 16:14
Egy utcai jelzőtábla felhelyezése néhány mozdulat, rutinfeladat a munkások számára. Mégis, sorsfordító eseményt jelez több nép számára.
Donald Trump tavaly decemberben hivatalosan elismerte Jeruzsálemet Izrael fővárosának, és úgy döntött, hogy ennek megfelelően áthelyezi az amerikai nagykövetséget Tel Avivból a szent városba. Ezzel elődei hét évtizedes diplomáciai gyakorlatával szakított, és egyúttal kimozdította a holtpontról a megrekedt békefolyamatot. Az izraeliek lelkesedéssel fogadták a bejelentést, míg a palesztinok úgy értékelték, hogy Amerika megszűnt pártatlan közvetítő lenni egy jövőbeli békeegyezmény létrehozásában.
Jeruzsálem státusza a közel-keleti konfliktus egyik vitás kérdése. A zsidók történelmi jogon követelik saját oszthatatlan fővárosuknak, míg a palesztinok azért tettek lépéseket Izrael elfogadása felé, mert ígéretet kaptak, hogy Kelet-Jeruzsálem a létrehozandó palesztin állam fővárosa lehet. Ez a terület is izraeli ellenőrzés alatt áll az 1967-es háború óta. Emiatt az ENSZ Biztonsági Tanácsa elítélte volna az amerikai döntést, de Washington vétója miatt ezt végül a világszervezet Közgyűlése tette meg.
Az amerikai kormányzat eközben bejelentette, hogy május 14-én - vagyis Izrael állam függetlenségének 70. évfordulóján - avatják fel az új követséget, és ettől a naptól kezdi meg működését, - igaz csak jelképesen: a jelenleg konzulátusként működő épületet hat év alatt alakítják át, hogy diplomáciai és biztonsági szempontból is használható legyen.