Brexit: továbbra is rengeteg a kérdőjel
Hír TV
2018. február 9., péntek 17:18, frissítve: péntek 18:09
A kilépés utáni viszonyokat rendező nyitott kérdések egy részében az EU nem ismeri, a másik részében pedig nem érti a brit álláspontot. Ez vonható le az uniós főtárgyaló helyzetjelentéséből. Michel Barnier elmondta, hogy az EU olyan megállapodást készít elő, amely szerint Észak-Íroszág kilépése csak részleges történik meg, mert csak így lehet elkerülni, hogy Írország és Észak-Írország között szigorú határellenőrzést vezessenek be.
„Az ír szigeten a jövőbeni kapcsolatokon keresztül kell megoldanunk a problémákat. Ennek a jövőbeni kapcsolatnak el kell kerülnie az úgynevezett kemény határt, és meg kell védenie az észak-déli együttműködést, valamint a nagypénteki megállapodást. Hölgyeim és uraim, fontos az igazságot még egyszer kijelenteni: az egységes piac és a vámunió elhagyására vonatkozó brit döntés a határellenőrzést elkerülhetetlenné tenné” – közölte Michel Barnier, az Európai Bizottság brexit-főtárgyalója.
Nagy vita van az úgynevezett átmeneti időszakra vonatkozóan is. Ezt a brit kormány kérte a 2019 március 30-i kilépés és 2020 december 31. közötti 21 hónapra azért, hogy a belső piac és a vámunió részesei maradhassanak, ez elsősorban az üzleti vállalkozások érdekeit szolgálná. Az EU álláspontja szerint ez ugyan lehetséges, de a britek ebben az időben semmiféle döntéshozatalban nem vehetnek részt, ugyanakkor az EU-s joganyagot be kell tartaniuk.
A briteknek azzal is számolniuk kell, hogy ez alatt a bizonyos átmenti időszak alatt 750 nemzetközi szerződésből, többek között számos kereskedelmi megállapodásból kiesnek, amelyeket az Európai Unió az ő nevükben kötött meg. Az átmeneti időszak alatt a britek ugyan tárgyalhatnak, azonban nem köthetik meg az szerződéseket, csak akkor, ha mind a 27 EU-s tagország hozzájárul. A Hír Televíziót Brüsszelből Arató László tudósította.