2025. 01. 19. Vasárnap Sára, Márió napja
Jelenleg a TV-ben:

Vezércikk

Következik:

Híradó 07:00

„Az irániaknak már semmi keresnivalójuk Irakban”

Hír TV

2017. október 22., vasárnap 21:51, frissítve: hétfő 12:18

Kirkuk várost és a környező tartományt iraki-iráni közös hadművelettel szállták meg az iraki kormányerők, és együtt űzték el onnan a kurdokat, megtorlásul az iraki Kurdisztán régió függetlenségi népszavazásáért.

Szeptember 25-én még ünneplő kurdokkal voltak tele Kirkuk utcái, annak örültek, hogy szavazhattak az iraki Kurdisztán régió és a környező kurd települések függetlenségéről. Egy hónappal később már iraki zászló lobog Kirkuk főterén, a rendre iraki katonák vigyáznak. A várost több mint százezer kurd hagyta el néhány nap alatt, miután az iraki hadsereg és az iráni támogatású Népi Mozgósítási Erők (Hasd es-Sábi) síita milícia megszállta, megtorlásul a kurd függetlenségi referendumért.

A nagyrészt kurdok lakta települést és környékét még 2014-ben foglalták el a kurd pesmergák, miután az iraki hadsereg megfutamodott az Iszlám Állam elől. Péntekre azonban az egész környező tartományt visszafoglalták az iraki-iráni erők, és már Kirkuk határában néznek farkasszemet a pesmerga harcosokkal.

„Elhoztuk a fegyvereinket, hogy védekezzünk az iraki erők támadásaival szemben. Megtámadtak minket, és rosszul bánnak a kirkuki emberekkel, eltávolították Kurdisztán szent lobogóját is. El akarják foglalni Kurdisztánt, meg akarják szállni. Mi azért vagyunk itt, hogy megvédjük a népünket, és megakadályozzunk egy népirtást” – fogalmazott Hama Reker pesmerga dandártábornok.

A Kirkuk megszállásából oroszlánrészt vállaló síita milíciát részben iráni parancsnokok vezetik, a kormányzóság épületében még az iráni legfőbb vallási vezető képét is kitették kurd sajtóbeszámolók szerint.

Amerika rossz szemmel nézi

Az irániaknak már semmi keresnivalójuk nem lenne Irakban az amerikai külügyminiszter szerint. „Irak biztonságos és stabil, és képes arra, hogy megálljon a saját lábán. Úgy gondoljuk, ez nem összeegyeztethető az Irakban tapasztalható káros iráni befolyással. Most, hogy az Iszlám Állam elleni harc a végéhez közelít, az Irakban lévő iráni milíciáknak haza kell menniük. Az Irakban lévő összes külföldi harcosnak haza kell mennie” – szögezte le Rex Tillerson, aki ázsiai körútját Szaúd-Arábiában, Irán legnagyobb térségbeli riválisánál kezdte.

Rijád az USA fontos közel-keleti szövetségese, amely rossz szemmel nézi a teheráni befolyás növekedését, csakúgy mint Washington másik kiemelt régiós partnere, Izrael. Az Egyesült Államoknak azért fontos, hogy határozottan állást foglaljon Irán ügyében, mert időközben Oroszország is egyre szorosabb kapcsolatba kerül a szaúdi és az izraeli vezetéssel.

@ 2021 Hír TV ZRt. Minden jog fenntartva!