A Gazprom nyakára is rálép Brüsszel
Három területen is sérti az uniós versenyjogot az orosz olajipari óriás, a Gazprom Közép- és Kelet-Európában. Az Európai Bizottság két és fél éves vizsgálatát zárta most le, amelyben többek között a Gazprom magyarországi jelenlétét is vizsgálták. A brüsszeli testület szerint öt országban tisztességtelen módon árazták be a gázt, van olyan tagállam, amely akár 40 százalékkal is többet fizetett, mint mások. Olyan esetek is voltak, amikor a Gazprom a szállításokért cserébe a szerződéstől független előnyöket kért. Magyarország esetében a vizsgálat leginkább a földgáz továbbadásának tilalmát látta szabályellenesnek.
„Az egyik tagállam fogadó cége szerződéses kötelezettséget vállal, hogy nem exportálja tovább, nem adja tovább a Gazpromtól vett gázt más tagállamnak. Ez tulajdonképpen arról szól, hogy a Gazprom képes volt magasabb árakat meghatározni néhány országban, hiszen a továbbértékesítés és az alacsonyabb árak révén versenyhelyzetbe kerülne a Gazprom” – mondta Margrethe Vestager, az illetékes versenyügyi biztos.
Az orosz cégnek most 12 hete van arra, hogy válaszait elküldje Brüsszelbe. Ha nem sikerül meggyőznie álláspontjáról az EU-t, akkor éves bevételének, vagyis körülbelül 100 milliárd dollárnak a tíz százalékát kitevő bírságra is számíthat. A biztos többször is hangsúlyozta, hogy nem politikai, pusztán versenyjogi kérdésnek tekinti az Európai Bizottság a legnagyobb orosz állami energiacég elleni eljárást.
Elfogadhatatlannak nevezte a Gazprom-ellenes uniós állításokat az orosz külügyminiszter. Szergej Lavrov egy rádióinterjúban úgy fogalmazott, hogy minden egyes életben lévő megállapodás aláírásakor a Gazprom tiszteletben tartotta az érvényes uniós jogszabályokat.
Az orosz külügyminiszter elfogadhatatlannak nevezte azokat a máig tartó kísérleteket, hogy a brüsszeli vezetés az úgynevezett harmadik energiacsomagot visszamenőleges hatállyal alkalmazza a korábbi megállapodásokra.
Az Európai Parlament 2009-ben fogadta el a harmadik energiacsomagot alkotó jogszabályokat, amelyet az energiapiac versenyképességének növelésével és a fogyasztók fokozottabb védelmével indokolt.
A Google is terítéken |
Az amerikai cég ellen szintén piaci fölény visszaélése miatt indított trösztellenes eljárást az Európai Bizottság. Bővebben>>> |
Forrás: Hír TV