70 éve dobták le a Kövér Embert Nagaszakira
2015. augusztus 9., vasárnap 13:20, frissítve: vasárnap 14:51
Az atombomba áldozataiért szólalt meg a harang Nagaszakiban, a becsapódás helyszínén, és pontosan akkor – helyi idő szerint 11 óra 2 perckor –, amikor 70 évvel ezelőtt az amerikaiak ledobták a nukleáris fegyvert a városra; három nappal a hirosimai támadás után. A megemlékezésen több akkori túlélő is részt vett – átlagéletkoruk a japán sajtó szerint immár túllépte a 80 évet. „Azért jöttem ma ide, hogy imádkozzak, mert 70 év telt el a bombatámadás óta, és imádkozás közben azt mondtam elhunyt szüleimnek, hogy talán most utoljára tudom ezt megtenni” – mondta egy túlélő.
A Kövér Ember fedőnevű bomba 40 ezer embert ölt meg azonnal a robbanás pillanatában, a következő hónapokban pedig több mint 100 ezren haltak meg az utóhatások, többek közt sugárbetegség következtében. Japán hat nappal később kapitulált, ezzel véget ért a II. világháború.
Szakértői számítások szerint a világon jelenleg is több mint 10 ezer bevethető nukleáris bomba van. A megemlékezésen a szigetország kormányfője kiállt az atomfegyvermentes Japán '60-as években megfogalmazott eszménye mellett. „A világ egyetlen olyan országaként, amelyet atombomba-támadás ért egy háború során, megújítottuk ígéretünket, miszerint készek vagyunk vezetni a világot a nukleáris leszerelésre tett erőfeszítésekben, hogy elérjük célunkat, az atomfegyverek nélküli világot” – mondta Abe Sinzo.
Az eseményen Nagaszaki polgármestere arra kérte a kormányfőt, hogy ne csak a nukleáris fegyverek terén tartsa magát az országot évtizedek óta jellemző békepártisághoz. „A parlamentünkben jelenleg vita folyik azokról a törvényekről, amelyek meg fogják változtatni nemzetbiztonságunk természetét. Egyre többen aggódnak amiatt, hogy 70 évvel ezelőtti elhatározásunk, miszerint kiállunk a béke mellett, megingóban van. Arra kérem a kormányt és a parlamentet, hogy hallgassák meg az emberek aggályait, és bölcsen, óvatosan és őszintén vitassák meg az ügyet” – mondta Taue Tomihisa.
Japán a II. világháború óta nem küldött katonákat külföldre, ezen változtathat most a kormány törvénytervezete, amely engedélyezné a harcoló alakulatok kivezénylését. A tokiói kabinet lépése országszerte hatalmas tüntetéseket váltott ki.
Forrás: Hír TV