A Kossuth téren tüntetnek a pedagógusok
A Fidesz-frakció lillafüredi ülésén tartózkodó Balog Zoltán helyett Rétvári Bence, a tárca parlamenti államtitkára fogadta a pedagógusok sztrájkbizottságát, akikkel a szakszervezetek 25 pontos követeléseiről egyeztetett. Még 2013-ban állapodott meg a kabinet az érdekvédőkkel arról, hogy mindaddig nem lesz munkabeszüntetés, amíg a kormány tárgyal a szakszervezetekkel.
„A mai háromórás tárgyalás tulajdonképpen csak egy konzultáció volt, megállapodással nem zárult, hasonló ígéretek hangzottak el, mint a köznevelési kerekasztalon, de a köznevelési kerekasztal és a sztrájkbizottsági tárgyalások, ez egy más műfaj” – közölte Galló Istvánné, a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke a tárgyalást követően.
A sztrájkbizottság a többi között azt követeli a kormánytól, hogy állítsák vissza a 18. évig tartó tankötelezettséget és a szabad tankönyvválasztást, csökkentsék a tananyagot és a pedagógusok adminisztrációs terheit.
„Kaptunk egy ígéretet, hogy egy írásos anyagot a jövő héten megkap a sztrájkbizottság, utána fogunk tudni nyilatkozni arról, hogy a konkrétumokkal kapcsolatban nekünk mi az álláspontunk” – mondta Hajnal Gabriella, az Oktatási Vezetők Szakszervezetének elnöke.
A részletekben vannak vitás kérdések. Az államtitkár szerint a tananyag a kilencévfolyamos általános iskola bevezetésével is csökkenthető lenne. „Főleg a részletekben jelen pillanatban nem értettünk egyet, és lesz még sok egyeztetés, amelynek a végén sem fogunk minden pontban egyetérteni, de abban egyetértettünk, hogy ezekben a kérdésekben bizonyos irányba el kell mozdulni, hogy abban az irányban pontosan milyen eszközzel kell menni, az a későbbi egyeztetéseknek a kérdése” – közölte Rétvári Bence, az Emmi parlamenti államtitkára.
A pedagógusokkal a Fidesz–KDNP is minden kérdésről tárgyalna a bérek kivételével. Kósa Lajos azt mondta: az elmúlt években a pedagógusok a rendszerváltás óta a legnagyobb béremelést kapták. „Egészségügyi dolgozók, közalkalmazottak, köztisztviselők, rendvédelmi szervezetek, katasztrófavédelemben dolgozók, tehát számos olyan rész van, szociális szférában dolgozók, akiknek a bére még rendezésre vár vagy folyamatban van, és ezzel kapcsolatban kérünk egy kis türelmet, mert mi lennék a legboldogabbak, hogyha mindenkinek egymillió forinttal lehetne megemelni a fizetését, de itt vannak költségvetési és gazdasági korlátok, amiket figyelembe kell venni” – jelentette ki Kósa Lajos.
A Pedagógusok Szakszervezete megtartja szombatra meghirdetett fővárosi demonstrációját. A vasutasok is sztrájkolhatnak, miután elutasították a MÁV 3 százalékos bérfejlesztési ajánlatát. „A ma megalakult sztrájkbizottság olyan döntéseket hozott, hogy amennyiben február huszadikáig nem vezetnek eredményre a MÁV-csoporttal, akkor március első hetében országos vasutassztrájkot hirdetnek a szakszervezetek annak érdekében, hogy ez a megállapodás megköttessen” – közölte Halasi Zoltán, a VDSZSZ Szolidaritás elnöke.
Az érdekvédők azzal indokolták a döntést, hogy a vasúttársaság ajánlata nem tartalmazta a korábban követelt nyugdíjpénztári tagdíj-kiegészítést és az egyszeri 25 ezer forintos kifizetéseket sem.