Görögök ezrei ünnepeltek a Szintagma téren Athénban. A „nemek” győzelmét celebrálni vonultak a parlament elé. Az urnák elé járulók 61 százaléka döntött úgy, hogy nemet mond a megszorítások folytatására. „Jól érzem magam, mert a görög nép nemjével egy nagy igent mondtunk a demokráciára. A demokrácia a tét mind Görögországban, mind Európában. Görögország a demokrácia bölcsője és nem tolerálja a parancsokat és a gyámságot. A görögök magukról döntöttek” – fogalmazott Vangelisz Joakimidisz.
A görög miniszterelnök az eredmények ismeretében azt nyilatkozta: a kormány azonnal visszatér a tárgyalóasztalhoz a hitelezőkkel. A szavazati arányok függvényében Alexisz Ciprasz elmondta: a görögök mandátumot adtak kormányának, hogy életképes megoldásokat hozzanak az Európával szembeni harc helyett. „Ma – figyelembe véve a múlt heti nehéz körülményeket – Önök nagyon bátor döntést hoztak. Ugyanakkor tisztában vagyok azzal, hogy ez a mandátum nem arról szól, hogy szakítsunk Európával, hanem hogy megerősítsük a tárgyalópozíciónkat és életképes megoldást keressünk” – mondta a görög miniszterelnök.
Az eredmények nyilvánosságra kerülése után a kormány azonnali tanácskozásba kezdett. Az ellenzék vezetője, a korábbi miniszterelnök Antonisz Szamarasz pedig nehéz döntést hozott. „A mi csodás pártunknak új kezdetre van szüksége. A mai nappal lemondok az Új Demokrácia Párt vezetéséről” – nyilatkozta az elnök.
Váratlanul a görög pénzügyminiszter is lemondott. Jannisz Varufakisz a Twitter közösségi oldalon közölte: „Nem sokkal a referendum eredményének bejelentése után tudomásomra jutott, hogy az Eurócsoportból néhányan és más partnerek azt szeretnék, ha nem vennék részt a testület ülésein, és a miniszterelnök úgy ítélte meg, hogy ez hasznos lehet a megállapodás elérése szempontjából.”
„Most az bizonyosodik be a tegnapi győzelem után, hogy Ciprasz nem grexitben gondolkozik. Ő biztos, hogy a sajátjain, itthon ezt az akaratát keresztül fogja vinni. Most már a másik oldalon a döntés, hogy ezzel az új Ciprasszal milyen módon tudnak együttműködni. Az első éjszakai európai nyilatkozatok ebben a tekintetben eléggé vegyesek, volt ilyen is, meg olyan is. Valószínű, hogy ha higgadtabban fogják elemezni az eredményeket, én azt remélem, hogy ahogyan Ciprasz tett engedményeket és gesztusokat a tárgyalópartnerek felé, úgy bizonyos gesztusokat ő is kap, és akkor ezzel szerintem a grexit lehetősége csökken” – szögezte le Fokasz Nikosz egyetemi tanár.
Az európai parlament elnöke kétségbe vonja, hogy a bankok kinyitnak majd az elkövetkező napokban és arra figyelmeztette Görögországot, hogy drámai idők elé néz, ha a kormány nem hoz felelős döntéseket az adósságcsökkentés terén. „A pénzügyminiszter ígérete – miszerint a bankok kinyitnak holnap és elérhetővé válnak a pénzek holnaptól vagy keddtől – nagyon nehéznek és veszélyesnek hat. Miután a görögöknek a héten és mindennap nehezebb lesz a helyzete, úgy vélem, hogy holnap, de legkésőbb kedden az eurózóna csúcstalálkozója előtt egy humanitárius segélyprogramról kellene tárgyalnunk” – hangsúlyozta Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke.
Gyengült a forint
Gyengült a forint árfolyama a főbb devizákhoz viszonyítva reggel, és mínuszban nyitott a Budapesti Értéktőzsde is. 10 órakor egy euróval 315 forint körül kereskedtek a devizapiacon. A görög népszavazás eredményére a fontosabb nyugat-európai határidős indexek 3,5 százalékot estek, azonban miután a görög pénzügyminiszter bejelentette távozását, nagyjából fél százalékot mérséklődött az esés.
Adósságelengedésről lesz szó
Az athéni kormány és a görög ellenzék vezetői délelőtt óta tárgyalnak a nemzetközi hitelezőknek szánt új reformjavaslatokról. Pogátsa Zoltán közgazdász a Hír TV-nek azt mondta: várható, hogy a javaslatok része lesz a görög adósság bizonyos hányadának elengedése is.
– Az intézmények által benyújtott szerződéstervezetet fogják ismét tárgyalni némi módosításokkal, egy-két kiegészítéssel. Annyi változott időközben, hogy mivel az IMF a népszavazás előtt pár nappal világossá tette, hogy fél éven át az volt az álláspontja, hogy nem lehet megállapodást kötni anélkül, hogy legalább egy részleges adósságelengedés ne lenne, és ezt egy újságkiszivárogtatás kapcsán kénytelen volt nyilvánosságra hozni, szóval valószínűleg ez már része lesz innentől a tárgyalásoknak – véli a közgazdász.
Forrás: Hír TV