Hajléktalanná tette a lakosság nagy részét a ciklon
2015. március 15., vasárnap 12:28, frissítve: hétfő 09:29
A csendes-óceáni térség történetének egyik legsúlyosabb katasztrófáját élték át a helyiek az elmúlt napokban. A szigetcsoportra ötös, azaz legmagasabb fokozatú ciklon csapott le, egyes széllökések sebessége elérte a 340 kilométer per órát.
A fővárosban az épületek nagy része elpusztult, a lakosság kilencven százaléka pedig hajléktalanná vált, mondta az ország elnöke a BBC-nek. A vöröskereszt egyik munkatársa szerint a helyszínen apokaliptikus állapotok uralkodnak: egyes falvak szinte eltűntek a föld színéről.
Az Ausztráliától északkeletre fekvő Vanuatun mintegy 270 ezren élnek 65 szigeten szétszórva. Közülük csaknem minden második embert érintett nagyon súlyosan a vihar. Több ezren menedékhelyeken töltötték az éjszakát, miután otthonuk megsemmisült.
Az ország Japánban tartózkodó elnöke a nemzetközi közösség segítségét kérte a károk enyhítésére. „A vanuatui kormány és az emberek nevében a nemzetközi közösséghez fordulok, hogy nyújtson segítő kezet, hogy meg tudjunk küzdeni ezzel a csapással. Államfőtársaim, kormányok, fejlesztési partnerek: mindannyian megtapasztaltuk már a katasztrófa valamilyen formáját. Ma a segítségüket kérem” – mondta Baldwin Lonsdale.
Az első segélyszállítmány már meg is érkezett a szigetre egy új-zélandi gépen, Ausztrália pedig mentőcsapatokat, orvosokat és segélyszállítmányokat küld a térségbe. „Az ötmillió ausztrál dollár értékű segítséget a vöröskereszt és más segélyszervezeteken keresztül juttatjuk el hozzájuk. Mintegy ötezer embert próbálunk ellátni vízzel, egészségügyi felszereléssel és sátrakkal” – mondta Julie Bishop ausztrál külügyminiszter.
Eközben az ENSZ is bejelentette, hogy szakértőket küld a helyszínre a károk felmérésére. Az 1980-ban függetlenné vált Vanuatu a világ egyik legszegényebb országa, ráadásul számos alkalommal sújtják természeti katasztrófák.
Forrás: Hír TV