Földrengés után: teljes a káosz Nepálban
A mentőalakulatok megpróbálnak bemenni abba az épületbe, amelyből segélykiáltást hallottak, bent pedig egy nyílást vájnak, hogy eljussanak a túlélőig. Egy férfit ötórás munka után sikerült kiemelni a hétemeletes épület romjai közül.
A szombati földrengés áldozatai közül rengetegen lehetnek még a romok alatt. Életben maradásukra azonban már egyre kevesebb a remény. A hatóságok szerint a halottak száma elérheti a 10 ezret is. Közben a nepáli fővárosban négy nap után kinyitott néhány üzlet.
„Mindannyian félünk, nem tudjuk, hogy mi vár ránk, hogyan éljük ezt túl. De reméljük, hogy Isten gondoskodik rólunk” – mondta egy bolttulajdonos a természeti katasztrófával kapcsolatban.
Sok vidéki település teljesen romba dőlt, súlyosan megrongálódott Nepál ősi fővárosa, Baktapur is.
„A barátaimnál voltam, amikor a földrengés történt. Nagyon féltem, amikor mozgott a föld. Nagyon” – közölte egy helybéli.
Az árván maradt gyerekeket egy ideiglenes táborban helyezik el Katmanduban, ahol azonban nincsenek meg a megfelelő feltételek. „A gyerekek megbetegszenek, ezért gyógyszerre lenne szükség. Nincs elegendő élelmiszer, és baj van az elhelyezéssel is. Amikor esik az eső, akkor teljesen átázunk. Ráadásul jönnek a szúnyogok meg a bogarak is” – mondta egy helyi lakos.
A nepáli ellenzék elégedetlen a kormány tevékenységével. Az ország miniszterelnöke kedden találkozott először túlélőkkel egy katonai kórházban. A látogatást azonban tüntetők zavarták meg. Demonstrációk voltak a nepáli parlament előtt is. A tüntetők azt követelik, hogy a kormány tegyen többet a túlélők megsegítéséért.
Magyar segítség indul
Magyar egységek is segítenek Nepál földrengés sújtotta részén. A Baptista Szeretetszolgálat munkatársai már bekapcsolódtak a mentésbe. Közben ma a Debreceni Egyetem mentőcsoportja is elindult Katmanduba. A csapat vezetője a reptéren a Hír TV-nek azt mondta: a térségben élők kitelepítésében és a sérültek ellátásában szeretnének részt venni. Gyógyszereket és adományokat is visznek magukkal az orvosi eszközök mellett.
„Nyitottunk egy olyan táskát, amely orvosi gyerek-, felnőtt- és minimális beavatkozásra alkalmas, ezt visszük ki terepre, ha szükséges. Az összes többi eszközzel egy kis kórházat, illetve egy rendelőt tudunk működtetni” – számolt be a részletekről Késmárky András, a Debreceni Egyetem Különleges Orvos- és Mentőcsoportjának elnöke.
A csoport öt nap alatt több száz ember ellátásában szeretne segíteni. Terveik szerint Katmanduban a helyi és nemzetközi mentőalakulatokkal is együttműködnek majd. „Sebészeti és belgyógyászati ellátásra egyaránt készülünk, sebészeti felszerelések és olyan diagnosztikai felszerelések is a rendelkezésünkre állnak, amelyek például kardiológiai monitorozást tesznek lehetővé. Ezekben a készülékekben van egy kártya, amely Bluetoothon keresztül, jelen pillanatban műholdas kommunikáció által kommunikál majd az egyetemmel, amennyiben konzíliumot szeretnénk kérni” – mondta a kiutazást megelőző előkészületekről Késmárky András.
A debreceni orvoscsoport magyar idő szerint csütörtök hajnalban érkezik meg Nepálba.
A Baptista Szeretetszolgálat munkatársai közben már megkezdték a munkát a katasztrófa helyszínén. „Sikerült ellátni több mint 40 embert, 150 embernek tudtak sátrat, ivóvizet, gyógyszert, élelmiszert, takarót adni. Ez azt jelenti, hogy nagyon aktívan be tudtak kapcsolódni a katasztrófa utáni segítségnyújtásba” – mondta el Szenczy Sándor, a Baptista Szeretetszolgálat elnöke.
A baptisták az orvosi ellátás mellett a túlélők utáni kutatásban is részt vesznek. Az idő múlásával ugyanakkor egyre kevesebb az esély, hogy újabb emberek kerüljenek elő élve a romok alól.
Forrás: Hír TV