Brókerbotrány: sötét öltönyös emberek és pertársaság
2015. február 25., szerda 14:30, frissítve: szerda 21:57
Információink szerint táskákban és hátizsákokban hordták ki az iratokat a Buda-Cash fővárosi székházából a brókerek még azután is, hogy a Magyar Nemzeti Bank felügyeleti biztosokat rendelt ki a céghez. A birtokunkba került fényképek alapján késő estig vitték ki a papírokat. Azt nem tudni, hogy milyen iratok kerültek ki az épületből.
Ismert, a jegybank gyanúja szerint a Buda-Cash Brókerház hozzávetőleg 100 milliárd forinttal nem tud elszámolni. A pénzügyi szolgáltató feltehetően évek óta meghamisította az adatszolgáltatását. A Buda-Cash működési engedélyét tegnap függesztették fel. Bővebben>>>
Feszült a helyzet
Az ígéretek ellenére a Dél-Dunántúli Regionális Bank fiókjai ma sem nyitottak ki, a hivatalos indoklás szerint az ügyfelek védelme érdekében, adatmentés miatt. A pénzintézet fiókjai előtt már kora reggel hosszú sorok alakultak ki, az emberek a pénzüket szerették volna kivenni. „Azt gondoltam, hogy ma valamennyi pénzt ki tudok venni, de sajnos a banki alkalmazott hölgy, aki érkezett, közölte, hogy már telefonon informálták, hogy ma nem nyithatnak ki. Tehát kár is várakozni, úgyhogy tanácstalanul ácsorgunk és próbáljuk a fejleményeket valahogy értékelni, hogy mit lehet tenni, de nem igazán tudunk mit tenni, mert se az automata nem működik, se pénzkifizetés nem lesz” – mondta az egyik pénzéért sorban álló ügyfél.
A siklósi önkormányzat is a DRB banknál vezette a számláját, így most a bérek kifizetése is gondot okoz. „Egy vasunk sincs. 172 millió forintunk ragadt a bankban és a hozzánk tartozó mikrotérségnek, akik a gyerekjóléti ellátást, illetve a máriagyűdi szociális otthont csinálják, neki 20 millió forintjuk van a számlán. Azt hiszem, ha mindent összeszámolok, akkor olyan 200 millió, leáll a város működése, talán a béreket ki tudjuk fizetni az állami támogatásból, ami holnap érkezik, de azt is át kell irányítani a kincstárnak a letéti jegyét, és vagy készpénzben veszik fel az emberek, vagy kiutaljuk azokhoz a bankokhoz, amelyek még életképesek, nem érintettek” – mondta Marenics János, Siklós független polgármestere.
A siklósi polgármester azt kérte a DRB bank helyi vezetőitől, hogy csütörtökön, ha kell, hosszabbított nyitva tartással álljanak majd az ügyfelek rendelkezésére, hogy a megígért maximum egymillió forintot mindenkinek kifizethessék.
Schiffer: Elkéstek
Megkésve születtek meg azok a felügyeleti jogosítványok, amelyek segítségével a Magyar Nemzeti Bank fényt deríthetne a pénzpiaci visszaélésekre – ezt már Schiffer András mondta a Buda-Cash-ügyről. Az LMP társelnöke arra emlékeztetett, hogy ők már az ombudsmani rendszer átszervezésekor egy olyan, a kormánytól független, fogyasztóvédelmi biztos kinevezésére tettek javaslatot, aki az ügyfelek érdekeit a bankokkal, brókercéggel szemben is hatékonyan érvényesítené.
„Egy, a kormányzati rendszertől független és pontosan a kritikus helyzetben lévő állampolgári jogokat, tehát a fogyasztói jogokat őrző szervezet, olyan kemény jogosítványokkal, mint amilyen korábban az adatvédelmi biztosnak volt, hatékonyabban tud segíteni az ilyen rendszerszintű anomáliák vagy sorozatosan, adott esetben sorozatosan elkövetett cselekmények felderítése érdekében, mint egy állami szervezet” – mondta Schiffer András.
Öltönyös emberek a Buda-Cash-nél
Nyomozókat és rendőröket ugyan nem, de sötét öltönyös emberekből többet is látott a Hír Televízió tudósítója bemenni a Buda-Cash brókerház épületébe. Azt nem árulták el, hogy milyen célból mentek oda. Több, hasonló típusú gépjármű is parkol az épületnél, feltehetően a felügyeleti biztos érkezett az egyikkel. A Hír Televízió nem hivatalos információi szerint csütörtökre rendbe akarják hozni a cég ügyfélkapu rendszerét, így az ügyfelek ráláthatnak a pénzügyeikre. Szerdán délután továbbra is folyik a munka a pénzügyi cégnél, a brókerek és az elemzők is dolgoznak, fogadják a megbízásokat, azonban a Magyar Nemzeti Bank utasítása alapján végre már nem hajtják őket.
Forrás: Hír TV