2024. 11. 23. Szombat Kelemen, Klementina napja
Jelenleg a TV-ben:

Bayer show

Következik:

Vezércikk 14:00

Újabb bankügyben fordult az Ab-hoz a törvényszék

2014. szeptember 15., hétfő 21:09, frissítve: kedd 07:43

Újabb devizahiteles-perben fordult az Alkotmánybírósághoz (Ab) a bank indítványára a Fővárosi Törvényszék. A bíró aggályosnak tartja a jogszabály visszamenőleges hatályát. Két másik ügyben a hónap végére halasztották az ítélethirdetést.

A CIB Bank szerződéses kikötéseinek gyűjteményét lapozta a magyar állam képviselője a Fővárosi Törvényszéken. Volt mit átnézni. A bank jogászai hat dobozba gyűjtötték össze a pénzintézet általános szerződési feltételeit.

„Annyit kérdezek az alperestől, például az országkockázati felárat, annak változását, bemutattuk, ez része a kamatnak, miként kellett volna megjelenítenünk az oklistába?” – tette föl a kérdést Budai-Kovács János, a CIB Bank jogi képviselője.

Az alperes magyar államot képviselő ügyvéd szerint az egyoldalú szerződésmódosítások nem voltak átláthatók. „A kérdés az, úgy fogalmazta-e meg a felperes a külső körülmények változását, hogy abból a másik fél kontrollálni tudhatta-e azt, hogy valóban csak a külső körülmények változása következtében előálló emelkedéseket fogja ráhárítani a bank” – mondta Rónainé Csordás Ilona, a magyar állam jogi képviselője.

A bíró szeptember 30-ára halasztotta az ítélethirdetést, és nem fordul az Alkotmánybírósághoz, hiába kérték a CIB ügyvédei. A jogszabály alkotmányossága egy másik perben is előkerült.

„Ez a fajta jogszabályalkotás alaptörvény-ellenes” – Imre András, az OTP egyik leánycégének jogi képviselője is indítványozta a törvény alkotmánybírósági normakontrollját. Indítványának az eljáró bíró eleget tett: „a bíróság a jelen per tárgyalását az Alkotmánybíróság eljárásának befejezéséig felfüggeszti” – közölte a bírónő.

A Fővárosi Törvényszék szerint a jogszabályban nem érvényesül a tisztességes eljáráshoz való jog. „A visszaható hatály annál is inkább igazoltnak látszik, hogy nemcsak érvényes szerződések, de már megszűnt szerződések is módosításra kerülnek, és még élő, tartós jogviszonyok kapcsán is, a módosítás nem csupán a jövőre nézve, de a törvény hatálybalépését megelőző időre is vonatkozik” – mondta Csesznok Judit Anna bíró.

Az Alkotmánybíróságnak soron kívül, 90 napon belül kell döntenie az ügyben.

Forrás: Hír TV

@ 2021 Hír TV ZRt. Minden jog fenntartva!