2024. 11. 22. Péntek Cecília napja
Jelenleg a TV-ben:

Híradó

Következik:

Láncreakció 13:00

Problémát jelentenek a bevándorlók, kamerarendszer vált szükségessé

2015. január 29., csütörtök 16:52, frissítve: csütörtök 19:05

140 millió forintos egyszeri támogatást adott a Belügyminisztérium annak a hét Csongrád megyei településnek, amelyeken nap mint nap lecsapódik a Balkán felől érkező menekültáradat. Nógrádi Zoltán, Mórahalom polgármestere szerint a kialakult helyzetért az Európai Unió is felelős: korábban bűncselekmény volt a tiltott határátlépés, most, ha valaki menekültnek mondja magát, gyakorlatilag folytathatja útját. A Jobbik visszaállítaná az önálló határőrséget, a Fidesz a menekültügyi eljárást gyorsítaná fel.

A határrendészek mellett polgárőrök és mezőőrök próbálják feltartóztatni a menekültáradatot Ásotthalom határában. A dél-alföldi falu a szerb–magyar határral szomszédos, egyike azoknak a homokháti településeknek, ahol a Balkán felől érkező menekülthullám lecsapódik. Tavaly csak ezen a határszakaszon több mint 40 ezren próbáltak illegálisan bejutni az országba. Mórahalom polgármestere szerint a helyi lakosok számára kezd elviselhetetlenné válni a helyzet.

„Egyértelműen az európai uniós szabályok föllazulása következtében alakult így ki. Településeken, akik itt élünk a határ mentén, óriási kockázatot jelent, közegészségügyi, közbiztonsági szempontból, hiszen ezek az emberek semmiféle jogi korlátot és egyéb korlátot nem ismerve gyalogolnak keresztül a településeinken, intézményeinken, a magánházakon, a kerteken. Kérjük és egyben követeljük a kormánytól, illetve a politikai pártoktól, hogy találjanak politikai, közrendi és közjogi megoldásokat a helyzet kezelésére” – mondta el a Hír Televíziónak Nógrádi Zoltán, Mórahalom polgármestere.

A Belügyminisztérium a migráció által leginkább sújtott hét településnek – köztük Mórahalomnak – most 140 millió forintos támogatást adott. A pénzből térfigyelő kamerarendszereket építenek ki, és a falvak ebből fedezhetik az olyan többletkiadásaikat, mint például a menekültek által eldobált szemét összegyűjtése.

„Nem lehet – ez egy költői kérdés –, hogy nem lehet, hogy a hiba a mi készülékünkben van” – a Jobbik szóvivője arra hívta fel a figyelmet, hogy a schengeni övezetben egyedül Magyarországon nincs önálló határőrség, miután még a Gyurcsány-kormány idején, 2008-ban beolvasztották azt a rendőrségbe. Mirkóczki Ádám szerint a terrorizmus és a bevándorlás között szoros összefüggés van, ezért a Jobbik bármikor hajlandó egyeztetni a parlamenti pártokkal annak érdekében, hogy visszaállítsák az önálló határőrséget.

„Mi nem gondoljuk, hogy Magyarországon a schengeni határokat a polgárőröknek, a mezőőröknek, a készenléti rendőröknek és az egyéb rendőri szerveknek kellene ellátni” – hangsúlyozta.

A Fidesz inkább a menekültügyi eljárások felgyorsításában látja a megoldást. A nagyobbik kormánypárt alelnöke a hétvégén jelentette be, hogy kezdeményezik: a több hónapos procedúra helyett a hatóságok mindössze néhány nap alatt döntsenek a menekültek kérelmeiről.

Kósa Lajos a Hír TV Versus című műsorában is emlékeztetett rá, hogy a Magyarországra érkező bevándorlók döntő többsége gazdasági és nem politikai menekült.

„Magyarországnak most kell ezzel a problémával foglalkozni, mert, ahogy egyébként Franciaországnak is a kilencvenes évek elején még lehetett volna ezzel a problémával foglalkozni, vagy ne adj’ Isten még korábban, a hetvenes évek végén, a nyolcvanas évek elején, most már a szellem ki van engedve a palackból, és látszik, hogy nagyon nehéz visszadugni” – mondta a parlament honvédelmi és rendészeti bizottságának elnöke

A Fidesz szerint egész Európában új bevándorláspolitikára van szükség, és a Magyarországhoz hasonló tranzitországok szempontjait is figyelembe kellene venni.

Forrás: Hír TV

@ 2021 Hír TV ZRt. Minden jog fenntartva!