Összecsapás tört ki az ebola miatt
2014. október 9., csütörtök 10:33, frissítve: péntek 08:35
Egészségügyi dolgozók és állatvédők csaptak össze a rendőrökkel az előtt a kórház előtt Madridban, ahol az ebolás betegeket kezelik. A tüntetésen többen is megsérültek. Az állatvédők azért vonultak az utcára, mert szerintük annak ellenére altatták el a Spanyolországban megbetegedett nővér kutyáját, hogy bizonyított lett volna ebolafertőzése. A kórházi dolgozók szerint az egészségügyi hatóságok és az intézmény vezetői hibát hibára halmoztak. „Azért tüntetünk, mert a válság kezdete óta az egész helyzet kezelését rosszul tervezték meg. Nem lehet improvizálni, nem lehet szétszedni egy kórházat, hogy utána csúcskórház legyen belőle. Nem lehet másodosztályú felszereléseket használni egy kiemelt helyzetben. Többségünk kórházban dolgozik, én például a sürgősségin. Betegeket akarok kezelni, de biztosítékokat szeretnék, amikor ápolok. Felszerelést, kiképzést, információt” – mondta egy röntgenasszisztens.
Egy nővér, aki az Afrikából hazaszállított ebolás papot kezelte, elkapta a kórt. Neki sem mondták meg, hogy a misszionáriusnak mi baja. „Gyanakodni kezdtem, mert az elején az Alcorcon kórház orvosai és nővérei óránként bejöttek a szobámba, de délután már nem. Aztán meghallottam az ajtó mögött beszélgetni őket, és már fehér védőruhában voltak. Megkérdeztem az orvosoktól a teszteredményeket, de nem mondták meg nyíltan. Fogtam a telefonom, felhívtam az El País szerkesztőségét, hogy az ebolatesztem pozitív, de senki nem mondta meg, nem merte megmondani a szemedbe, hogy Teresa, maga ebolás” – mondta Teresa Romero.
A nő úgy emlékszik, ápolás közben véletlenül nyúlt az arcához a fertőzött védőkesztyűvel, így kaphatta el a kórt. Ő az első, aki Afrikán kívül betegedett meg.
Közben Németországban és Ausztráliában is újabb ebolagyanús betegeket ápolnak. Mindkét érintett a járvány sújtotta afrikai országokból tért haza.
Az Egyesült Államokban pedig nem sokkal a Libériából érkezett dallasi férfi halála után ebolafertőzés gyanújával szállították kórházba a helyi seriffhelyettest is. A férfi ugyan nem érintkezett a beteggel, de járt a lakásában. „A betegségek ellenőrzési és megelőzési központja szerint émelygés, hányás, fejfájás, láz és hasmenés az ebola tünetei. Ez a beteg nem mindegyiket mutatta, csak párat” – közölte Mark Piland tűzoltóparancsnok.
Washington átfogó légiforgalom-korlátozást továbbra sem vezet be, de a járvány sújtotta országokból érkező utasokkal szemben szükség esetén karantént rendel el. A kanadai hatóságok is így határoztak. A hétvégétől egyébként öt amerikai nemzetközi repülőtéren fogják szűrni az Afrikából érkező utasokat.
Az ENSZ különleges megbízottja is azt hangoztatja, hogy nincs szükség az érintett országok elszigetelésére, hanem segíteni kell őket a védekezésben. A szakértő arra számít, hogy más országokban is megjelenik a betegség. „Ez a nyugat-afrikai ebolaválság világválság. Ez azért van, mert amíg az emberek között kering a vírus, bárhová a világon eljuthat, és bárhol betegséget okozhat. Ezért fontos, hogy az egész világ az érintett országok mögé álljon, és amint lehet, segítsen nekik. Aggódunk, hogy a járvány exponenciálisan növekszik, vagyis 3-4 hetente megduplázódik” – mondta David Nabarro, az ENSZ ebolaügyi különleges megbízottja.
Az ENSZ legfrissebb adatai szerint eddig a több mint nyolcezer ebolafertőzött majdnem fele, 3900 beteg halt meg.
Forrás: Hír TV