Nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki az ároktői gyilkosok ellen
2013. október 7., hétfő 16:18, frissítve: szerda 22:07
Félt a jobboldali szélsőségesektől az ároktői bűnbanda elsőrendű vádlottja. Ezért nem szereltetett magára nyomkövetőt mondta a Hír TV Célpont című műsorának még júliusban R. Elemér. A másodrendű R. Henrik is így érezte magát nagyobb biztonságban. A rendőrök ugyanis naponta hétszer keresték fel őket a házi őrizetben.
További négy társukkal együtt azért kerültek ki az előzetesből, mert a törvényben meghatározott négy év elteltével nem született ügyükben elsőfokú bírósági ítélet. A vád szerint egy év alatt 12 idős embert raboltak ki, az áldozataik közül kettő belehalt a verésbe.
Május óta használja a rendőrség a házi őrizetbe kerültek ellenőrzéséhez kifejlesztett nyomkövetőt. R. Elemér és R. Henrik lábára is ilyen eszközt kellett volna felszerelni, ha engedték volna. Ezzel a jeladóval ugyanis külföldön is beazonosítható a megfigyelt személy pozíciója.
A bíróságot nem terheli felelősség az ároktői vádlottak szökésében, állítja a Fővárosi Törvényszék. Póta Péter szóvivő azzal érvel, hogy a banda tagjainak házi őrizetbe helyezésekor a bíróság még nem alkalmazhatta automatikusan a nyomkövető használatát. „Az akkor hatályos jogszabály még a vádlott hozzájárulásától tette függővé ennek az eszköznek a használatát. Ehhez a két, jelenleg szökésben lévő vádlott nem járult hozzá” – közölte Póta Péter.
Az MSZP szerdára összehívná az alkotmányügyi és a rendészeti ellenőrző albizottságokat, hogy azokon a belügyminiszter és az Országos Bírósági Hivatal elnöke ismertesse, miként akadályoznák meg az ároktői banda tagjainak szökéséhez hasonló eseteket. „Az MSZP-nek, amelyik a 2014-es választások után minden bizonnyal kormányozni fog, úgy gondolom, hogy le kell tenni az ilyen ügyekben a saját javaslatait is” – mondta a választásokat illetően bizakodó Bárándy Gergely.
Az igazságügyi tárca szerint az ároktői eset indította el azt a törvényalkotási folyamatot, ami lehetővé teszi, hogy a bíróság automatikusan elrendelhesse az elektronikus nyomkövető használatát. „Ebben a folyamatban egyetlenegy megoldás lehetséges, az, hogy megszületik az elsőfokú ítélet, ezt az ügyet másként megoldani nem lehet. A mostantól keletkező olyan ügyekben, ahol az előzetes letartóztatás eléri a négy évet és házi őrizetet rendel el a bíróság, már mindig alkalmazható az elektromos nyomkövető, hiszen az eszközök beszerzésre kerültek, másrészről pedig nincs szükség már a terheltnek a hozzájáruló nyilatkozatára” – jelentette ki Rétvári Bence.
A Fővárosi Törvényszék R. Elemér és R. Henrik ellen nemzetközi elfogatóparancsot adott ki.
Forrás: Hír TV