2024. 11. 22. Péntek Cecília napja
Jelenleg a TV-ben:

Híradó

Következik:

Láncreakció 13:00

Megpróbálták elfoglalni a parlamentet

2013. november 25., hétfő 10:27, frissítve: kedd 11:08

Az EU-integráció mellett és az azt leállító ukrán kormány ellen tüntettek Kijevben. Százezren vonultak utcára, a parlamentbe is megpróbáltak bejutni.

A parlamentbe is megpróbáltak bejutni a kormányellenes tüntetők Ukrajnában. Kijevben százezren tüntettek a kormány és az elnök ellen, miután az államfő leállította az európai partnerségi programot és Oroszországot nevezte Ukrajna fő szövetségesének. Több százan egy sátorvárost kezdtek építeni Kijev központjában.

Többször is összecsaptak a rendőrökkel az Európai Unió-párti tüntetők Ukrajnában. A százezres megmozdulás volt a legnagyobb az országban a 2004-es narancsos forradalom óta. Az egyenruhások könnygázzal és hanggránátokkal tartották távol a parlamenttől az ellenzéki tiltakozókat, akik később sátorvárost építettek Kijev központjában. A demonstráció vezetői azt mondták: addig ott maradnak, amíg a kormány nem változtatja meg a döntését az EU-integráció leállításáról.

– Nem tűrjük, amit Janukovics elnök és Azarov miniszterelnök kormánya tett, hogy leállították az EU-integrációt. Mind harcolni fogunk, hogy aláírják a társulási egyezményt – mondta Vitalij Klicsko, az Ütés nevű ellenzéki párt képviselője, aki csak késve tudott csatlakozni a tüntetőkhöz, mert repülőgépét sokáig egyetlen kijevi reptéren sem engedték leszállni.

Az ukrán kormány csütörtökön jelentette be, hogy leállítja az EU és Ukrajna közötti társulási folyamatot. Mikola Azarov miniszterelnök szerint Kijev nem kapott elég biztosítékot Brüsszeltől, hogy kedvező feltételekkel tárgyalhassák újra a Nemzetközi Valutaalaptól kapott hitel feltételeit.

– A legutolsó pillanatig reménykedtünk, de a valutaalaptól egy olyan levelet kaptunk, amely világossá tette, hogy a kölcsön nagyon előnytelen feltételeket tartalmaz az ukrán népre nézve. Így az lett a kérdés, hogy megoldjuk-e a kompenzáció ügyét, megtartjuk-e a munkahelyeket és a béreket, vagy kompenzáció nélkül aláírjuk az egyezséget. Nem tudtunk ilyesmiért felelősséget vállalni, ezért a leállítás mellett döntöttünk – mondta az ukrán miniszterelnök.

A valódi ok viszont a Moszkva irányából érkező nyomás volt: az ukrán vezetés az EU helyett az orosz vámuniót választaná. Ukrajna továbbra is jelentősen függ az orosz földgázimporttól, a Gazprom vállalat pedig nemrég azt üzente: Kijevnek súlyos fizetési elmaradásai vannak.

Forrás: Hír TV

@ 2021 Hír TV ZRt. Minden jog fenntartva!