Magyarázatot vár az Európai Unió a lehallgatás miatt
2013. június 30., vasárnap 19:43, frissítve: hétfő 19:12
Az Európai Uniót is elérte az amerikai lehallgatási botrány. A német Der Spiegel az Edward Snowden által kiszivárogtatott titkos információkra hivatkozva írta azt: az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség lehallgatókészülékeket telepített az unió washingtoni és New York-i képviseletének irodáiba, de behatoltak az európai integrációs szervezet belső hálózatába is, ezzel pedig hozzáférhetővé váltak dokumentumok, e-mailek és telefonhívások is. A dokumentum kifejezetten „támadási célpontként” említette az európaiakat. A lap szerint öt éve az unió központjába is poloskákat akartak rakni, a biztonságiak akkor azonban kiszűrték az eszközöket. A nyomok akkor a NATO brüsszeli központjába vezettek, egy olyan helyiségbe, ahol a Nemzetbiztonsági Ügynökség emberei dolgoztak.
Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke magyarázatot követel: azt mondta: ha az állítások beigazolódnak, annak súlyos következményei lesznek az EU–USA viszonyra nézve.
Közben az is kiderült, hogyan működött az adatgyűjtés. A The Washington Post szerint a lehallgatásoknál használt program kilenc internetes óriásvállalat adatforgalmát is megfigyelte. A Google, a Facebook, a Microsoft, a Yahoo, a YouTube, a Skype, az AOL, az Apple és a PalTalk felhasználóinak a jelszavát, levelezését ismerte meg az amerikai szervezet, de rögzítették, hogy ki mit töltött le és a csevegéseket is képben és hangban egyaránt.
Az információk kiszivárogtatásáért Edward Snowden harmincéves börtönbüntetésre számíthat az Egyesült Államokban, ahová egyelőre nem akar visszatérni. A férfi egy hete van a moszkvai repülőtéren, Ecuador elnöke ugyanis még mindig nem döntött arról, hogy megadja-e a menekültstátuszt a férfinak.
Forrás: Hír TV