Ma tárgyalják az első állam elleni bankpert
Csütörtökön újabb három pénzintézet keresete érkezett meg a Fővárosi Törvényszékre, így összesen már 38 bank, lízingcég és takarékszövetkezet támadta meg a kormány devizahiteleseket segítő törvényét. „A nagybankok keresetlevelei már beérkeztek a gazdasági kollégiumba” – közölte Fazekas Sándor, a Fővárosi Törvényszék elnöke.
Az első per pénteken lesz, de már a jövő hétre is kijelöltek tárgyalási napot a Fővárosi Törvényszéken, amelynek elnöke szerint a határozatok is gyorsan megszületnek majd, a bíróságnak ugyanis 30 napon belül be kell fejeznie egy-egy ügyet.
„Tévedés azt hinni, hogy a teljes általános szerződési feltételrendszert kell áttekinteni a bíróságnak. Kizárólag azokat az elemeket, amelyekre vonatkozóan a pénzintézet a tisztességességét kívánja bizonyítani” – magyarázta Fazekas Sándor a Hír TV stúdiójában.
Nehéz bizonyítani |
Boros Imre szerint nehezen bizonyítható, hogy a bankok tisztességesen jártak volna el. Bővebben>>> |
Az Országgyűlés július 4-én szavazta meg az adósmentő jogszabályt, amely szerint a hitelintézeteknek kell igazolniuk, hogy tisztességesen jártak el a kölcsönszerződéseknél, illetve amikor egyoldalúan emelték a kamatot vagy a költségeket. Ha a bankok nem tudják bebizonyítani igazukat, az több száz milliárd forintjukba is kerülhet. A nemzetgazdasági miniszter úgy számol, hogy a hazai bankrendszernek összesen 900 milliárd forintos veszteséget okoz majd a devizahitelek kivezetése.
„Ebben nyilván nagyon fontos, hogy hogyan határozzuk meg az érintett kört, hiszen itt akár extrém módon még az is fölmerülhet, hogy a forinthitelekre is terjedjen ki egy ilyenfajta rendezés. Én azt gondolom, hogy ezt fogja majd elrendezni a szeptemberi elszámolás, amit a parlament elé fogunk beterjeszteni. Ekkor megtudjuk ezt a pontos összeget is, és én azt gondolom, hogy ez, a banki visszajelzések alapján, a bankrendszernek a működőképességét nem veszélyezteti” – véli Varga Mihály.
Közben Lázár János már az autóhiteleseken is segítene. A miniszterelnökséget vezető miniszter a Blikknek azt nyilatkozta, a Kúria jogegységi döntése a devizahitelek tisztességtelenségéről azokra is érvényes, akik autóvásárlásra vettek fel kölcsönt – a legtöbbször svájci frankban. A tárcavezető szerint ezért az ingatlanhitelesek megsegítése után forintosíthatják az autósok devizahiteleit is.
A magánszemélyek pereit felfüggesztették
Több mint tizenegyezer devizapert függesztettek fel ideiglenesen a bíróságok, ezeket az árfolyamrés és a bankok egyoldalú kamatemelése miatt indították magánszemélyek pénzintézetek ellen. Az Országos Bírósági Hivatal tájékoztatása szerint az eljárások felfüggesztésére azért van szükség, mert a pénteken induló bankperek befolyásolhatják a magánszemélyek által kezdeményezett eljárások eredményét. A perek csak azután folytatódhatnak, hogy az Országgyűlés a második devizatörvényt is megalkotta. Erről várhatóan ősszel szavazhatnak.
Forrás: Hír TV