Innen jöhettek a Simon-milliók
2014. április 2., szerda 20:58, frissítve: csütörtök 09:12
Ma már nyomuk sincs a pestszentlőrinci pakuratavaknak. A terület valaha kavicsbánya volt, a gödrökben a szocializmus idején kőolajszármazékot tároltak. A területet kármentesíteni kellett, miután a XVIII. kerületi önkormányzat eladta az Auchan hipermarketláncnak 2001-ben. A munkával először egy vállalkozót bíztak meg, de a kerület elállt a szerződéstől, és a vevő Auchan egyik leánycégével állapodott meg. A szerződés 950 millió forintról szólt.
A Magyar Nemzet értesülése szerint ennek a 950 millió forintnak egy része alapítványokhoz és egyesületekhez került két cégen, az R&S Consulting Kft.-n és a Szociál Fókusz Kht.-n keresztül. A visszaosztást lepapírozták: az Auchan leánycége sokmilliós szerződéseket kötött a két társasággal. Mindkét cégben érdekelt volt Rónavári-Kedves László, aki a szocialisták kormányzása idején a munkaügyi minisztérium távmunkatanácsának egyik szakértője volt. A távmunkatanács elnöke székében Simon Gábor ült, aki egy időben felügyelőbizottsági tag volt a Szociál Fókusz Kht.-ban. A kft.-t azóta fantomizálták, a kht. sem működik már, egykori székhelyén nem is találtuk meg Rónavári-Kedves Lászlót.
„A mai napon feljelentést teszünk a Magyar Nemzetben megjelent valótlan állításokkal kapcsolatosan.” Az MSZP XVIII. kerületi frakcióvezetője azt állítja: a pakuratavak kármentesítését az Auchan finanszírozta.
– Önök tudják, hogy hova került ez a 950 millió, hogy biztosan nem a Simon-vagyont gyarapította?
– Milyen 950 millió?
– Hova kerültek a pénzek? A lap arról is ír, több kft.-hez kerülhettek források ebből a pénzből.
– Ön látott erről dokumentumot?
– Ön látott?
– Én nem. Ön kérdezte, ön állítja, hogy látott erről dokumentumot.
– Ön a képviselő, ön helyi MSZP egyik képviselője, én kérdezem, hogy látott-e ilyen papírt.
– Én 2006-ban lettem önkormányzati képviselő. De a Magyar Nemzetben sem olvastunk olyan dokumentációt. A Magyar Nemzet állít valamit, ami az esetek 99 százalékban kiderül, hogy hazugság – mondta Kőrös Péter, a XVIII. kerületi MSZP frakcióvezetője.
A 2010-es önkormányzati választáson a baloldal elveszítette Pestszentlőrincet, a kerület új, fideszes vezetése már 2011-ben feljelentést tett hűtlen kezelés gyanújával a pakuratavak kármentesítése ügyében. „Több száz millió forintos vagyoni hátrányt vagy összegű károkozást tekintve ennek, alapos gyanúját megfogalmazva tette meg a kerületi vezetés a feljelentést. Ahogy említettem, ez megszüntetett azóta, ez a nyomozás, de amennyiben ezek a szálak olyannak tűnnek, ami helytállóak lehetnek, akkor az adatok, a beadvány rendelkezésre állnak” – közölte Kucsák László, a XVIII. kerületi alpolgármestere.
Az Auchan magyarországi leányvállalata tagadja közleményében, hogy a pestszentlőrinci kármentesítésre fordított összeg egy része alapítványokhoz és egyesületekhez került. A társaság közleménye szerint a munkát – fővállalkozó bevonásával – a környezetvédelmi minisztérium, az illetékes zöldhatóság és a főváros folyamatos ellenőrzése alatt végezte el másfél milliárd forintból. Az Auchan egyelőre nem perel, csak fontolgatja a jogi lépéseket a Magyar Nemzet ellen.
Mesterházy Attilának ismerős Rónavári-Kedves László neve, akivel egy ifjúsági pályázati pénzekről is döntő tanácsban dolgozott együtt a 2002-es kormányváltás után. Botka László, aki Simon Gábort váltotta az MSZP választmányának élén, nem kommentálta a Magyar Nemzet értesüléseit. A Fidesz azt várja, hogy Mesterházy Attila holnap válaszol a Simon-vagyon eredetére vonatkozó kérdésre az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságában. Bővebben >>>
Forrás: Hír TV