2024. 11. 23. Szombat Kelemen, Klementina napja
Jelenleg a TV-ben:

Hazahúzó

Következik:

Lélektáncosok – A Bozsik Yvette Társulat 30 éve 03:00

Harmincan őrizetben, teljes a káosz Fergusonban

2014. november 25., kedd 14:30, frissítve: szerda 17:14

Az Egyesült Államok több nagyvárosában is tiltakozások robbantak ki hétfő este, miután nem emeltek vádat az ellen a rendőr ellen, aki még augusztusban lelőtt egy fekete bőrű fiatalt. Fergusonban lövöldözések, fosztogatások és gyújtogatások kezdődtek, egy rendőrt meglőttek. A hatóságok fosztogatás miatt 30 személyt vettek őrizetbe. Az egyenruhások könnygázt vetettek be a tüntetőkkel szemben. Barack Obama elnök szerint az Egyesült Államok jogállam, ezért el kell fogadni a határozatot.

Az Egyesült Államok több nagyvárosában is tiltakoztak hétfő este, miután nem emeltek vádat az ellen a rendőr ellen, aki még augusztusban lelőtt egy fekete bőrű fiatalt. Fergusonban lövöldözések, fosztogatások és gyújtogatások kezdődtek, egy rendőrt meglőttek, a hatóságok fosztogatás miatt 30 személyt vettek őrizetbe. Az egyenruhások könnygázt vetettek be a tüntetőkkel szemben. Barack Obama elnök szerint az Egyesült Államok jogállam, ezért el kell fogadni a határozatot.

A Missouri állambeli város többségében feketék lakta városrészében az tiltakozók egy épületet is felgyújtottak, üzleteket fosztogattak. A kivezényelt rendőröknek könnygázt vetettek be a tüntetők megfékezésére. Még a CNN amerikai hírtelevízió stábja is kapott a könnygázból, lövések is dördültek.

A tömeget ezúttal az dühítette fel, hogy nem emeltek vádat az ellen a fehér rendőr ellen, aki még augusztusban lelőtt egy 18 éves fiút. Az egyenruhást a rasszista indítékkal elkövetett gyilkossággal gyanúsították, a nagyesküdtszék ezt nem tartotta megalapozottnak.

„A szemtanúk beszámolóját mindig szembe kell állítani és össze kell hasonlítani a tényleges bizonyítékokkal. Michael Brown lelövésének sok szemtanújának állítása is ellentmondásban volt mások állításával, illetve a bizonyítékokkal” – mondta Robert McCulloch, St. Louis megye ügyésze.

A határozat előtt a kilenc fehér és a három afroamerikai tagból álló nagyesküdtszék több mint három hónapon át hallgatta meg a tanúkat. A felek csak abban értettek egyet, hogy a rendőrautónál dulakodás tört ki a rendőr és a fiatal között, aki ezután ellépett a kocsi elől. Az áldozat családja szerint a fiú megadásból felemelte a kezét, de a rendőrök és az igazságügyi szakértők szerint is a fiú rátámadt a járőrre. Ezt fogadta el az esküdtszék is.

A Los Angeles-i demonstrálók is csalódottak a döntés miatt. „Szerintem ez azt jelenti, hogy az Egyesült Államokban nem becsülik meg a feketéket. Ha tárgyalásra viszik az ügyet, akkor is megállapíthatták volna, hogy igazolható volt lelőni a fiút” – hangsúlyozta Tyra Goodman Los Angeles-i felvonuló.

A kaliforniai Oaklandben utat zártak le a tüntetők. New Yorkban a kordont is elbontották a szolidaritási tüntetés résztvevői.

Az amerikai elnök önmérsékletre szólította fel a tiltakozókat. „Mindenek előtt az ország jogrendre épül és el kell fogadnunk a nagyesküdtszék döntését. Vannak amerikaiak, akik egyetértenek vele, mások mélységesen csalódottak, sőt dühösek. Ez érthető reakció. De Michael szüleivel együtt azt kérem, akik tüntet a döntés ellen, békésen tegye” – mondta Barack Obama amerikai elnök.

Jesse Jackson polgárjogi harcos az ítélet elleni további tüntetésekre szólított fel.

Forrás: Hír TV

@ 2021 Hír TV ZRt. Minden jog fenntartva!