Előre hozott elnökválasztás jöhet Ukrajnában
2014. február 21., péntek 12:53, frissítve: péntek 18:42
Nemzeti egységkormány alakul, és még idén előre hozott elnökválasztást tartanak, erről állapodott meg pénteken helyi idő szerint délben Viktor Janukovics elnök a francia, a lengyel és a német külügyminiszterrel, valamint Oroszország, illetve az ukrán ellenzék tárgyalóival. A parlamentnek 48 órán belül kell megszavaznia, hogy az ország visszatérjen a tíz évvel ezelőtti alkotmányhoz, amelynek értelmében az elnöknek kisebb jogköre volt.
„Janukovics elnök elfogadta, hogy még idén előre hozott elnökválasztás legyen, emellett beleegyezett a 2004-es alkotmány visszaállításába – közölte a kormánypárt frakcióvezető-helyettese. – Ezzel párhuzamosan megkezdődnek a tárgyalások a nemzeti egységkormány létrehozásáról” – jelentette be Anna Herman.
A megegyezést az utcai tüntetők vezetői is aláírták, de a kijevi demonstrációknak nincs vége, még mindig több ezren vannak a Függetlenség terén. A rendőrök is átálltak a tüntetők oldalára Kijev központjában. Az egyenruhások kivonultak a középületekből, és a közlekedési korlátozásokat is feloldották. „Várható volt, hogy Janukovics meghátrál, nem volt más lehetősége, mint az előre hozott választás, mert már mindenki ellene van” – mondta egy tüntető.
Először a parlamentnek kell döntenie az alkotmányos reformról. Ez nem lesz könnyű, a parlamentben pénteken is verekedés volt. „Amit a parlament elsőrangú kérdésének tart, az a 2004-es alkotmány visszaállítása, ez lényegesen korlátozza az elnöki hatalmat – mondta a magyarok kijevi egyesületének elnöke, Vass Tibor. – A kormányt a parlament fogja kinevezni, és a parlamentnek tartozik felelősséggel. Ezzel úgy gondolják, szerintem helyesen, hogy lényegesen megváltozhat a helyzet az utcán is.”
A legfőbb követelést nem teljesítette Janukovics
Az elmúlt napokban az ukrán gazdaság több vezetője kihátrált Janukovics mögül, sokan Oroszországba menekültek. Az elnök a tüntetők legfőbb követelését mégsem teljesítette, nem mondott le, és várhatóan az előre hozott választáson is megpróbál indulni.
„Nem kéne tárgyalni Janukoviccsal. Mindent meg fog tenni, hogy megőrizze a mentelmi jogát, hogy ne lehessen felelősségre vonni. Gyakorlatilag háborút indított Ukrajna ellen, az európai politikusok mégis vele tárgyalnak” – mondta egy tüntető.
Az egészségügyi minisztérium szerint az elmúlt napokban 77 halott és 570 sérült volt, de az ellenzék szerint a valódi szám ennek a kétszerese.
Kárpátalján az áldozatokra emlékeztek
Háromnapos gyászt hirdetett a kijevi áldozatok emlékére a Kárpátaljai Megyei Tanács. A közintézményekben félárbocra engedik az ukrán állami zászlót, a különböző felekezetek pedig gyászszertartásokat tartanak.
Csütörtök délelőtt gyertyagyújtással emlékeztek meg a kijevi áldozatokról az ungvári közigazgatási hivatal előtt egybegyűltek. Az áldozatok között kárpátaljaiak is vannak, akik a felkelés gócpontját, a Majdant védték. Az épület bejárata elé lábtörlőként egy Lenin-képes zászlót dobtak a tüntetők. A megemlékezést követően az intézmény vezetéséhez ment a mintegy ezer demonstráló, lemondásukat és az intézmény finanszírozásának átláthatóvá tételét követelve. Innen a polgármesteri hivatal elé vonult a tömeg. Az épületet ellenállás nélkül átadta az aktivistáknak a város alpolgármestere.
„Mi, kárpátaljaiak, az itt élő tősgyökeres lakosok a magyarokkal, ruszinokkal együtt elsőként kérhetnénk autonómiát. Az 1991-es népszavazás pozitív döntést hozott erről. De most ez nem időszerű, ha szükségünk lesz az autonómiára, békés körülmények között döntünk majd róla” – fogalmazott Volodimir Csubirko, az Egységes Közép Párt képviselője.
Kárpátalján egyelőre az a kérdés, hogyan lehet biztosítani a megye életképességét. A központi költségvetés már több száz millió hrivnyával tartozik. A megyei tanács ezért az államkincstár helyi főosztályával egyetértésben úgy döntött, hogy a befolyó adókat egyelőre nem továbbítják Kijevbe.
Ukrajnában napról napra gyengül a központi államhatalom. A nyugati megyékben sorra szűnnek meg az elnöknek alárendelt közigazgatási hivatalok és a Régiók Pártja helyi szervezetei is. Eközben az ország oroszok lakta részében szervezkednek az elnökpárti erők. Mihail Dobkin, Harkiv megye kormányzója holnapra összehívta a keleti megyék és a Krím Autonóm Köztársaság képviselőit, ahol megvitatják az ország föderalizálásának tervét.
Nem csak a hatalom oldalán állók számíthatnak szankciókra
Utazási tilalomról és vagyonbefagyasztásról döntött az uniós külügyminiszterek tanácsa Brüsszelben. A büntetőintézkedéseket azokkal szemben alkalmazzák, akik felelősek a vérontásért és az emberi jogok megsértéséért. Azaz nemcsak a hatalom oldalán állók számíthatnak szankcióra, hanem az erőszakot alkalmazó tüntetők is. Az érintettek pontos körét a következő napokban határozzák meg. Arról is döntöttek, hogy az elnyomás célját szolgáló eszközök exportját felfüggesztik.
Magyarország minden eshetőségre felkészült
Minden eshetőségre felkészült Magyarország az ukrán válsággal kapcsolatban – erről Orbán Viktor beszélt a Kossuth Rádióban. A miniszterelnök tegnap a magyar-ukrán határra utazott, ahol helyszíni szemlét tartott, és ellenőrizte a magyar hatóságok, közegészségügyi intézmények felkészültségét. A kormányfő azt mondta: a háttérben folyamatosan követik az eseményeket, s kiemelten figyelemmel kísérik a magyarok helyzetét.
Forrás: Hír TV