2025. 01. 19. Vasárnap Sára, Márió napja
Jelenleg a TV-ben:

Globál

Következik:

Szélesvásznú történelem - Az aranyember 11:05

Egy volt CIA-s robbantotta ki az adatgyűjtési botrányt

2013. június 10., hétfő 13:20, frissítve: kedd 18:17

A CIA egykori technikusa robbantotta ki múlt pénteken az adatgyűjtési botrányt. A 29 éves férfi szivárogtatta ki az információt az elektronikus hírszerzésre szakosodott amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) titkos tevékenységéről. A szervezet több internetes cég szerveréhez hozzáférve figyelte az adatforgalmat. Ezzel magán e-mailek és más beszélgetések kerültek az amerikai hírszerzés birtokába. A The Guardian szerint a brit kormány kommunikációs figyelőszolgálata is legalább három éve végez titkos gyűjtéseket.

A 9 internetes céget érintő adatszerzési botrányt a brit The Guardian és az amerikai The Washington Post robbantotta ki. A napilapoknak a 29 éves férfi szolgáltatta ki az információkat. Edward Snowden a CIA, vagyis a Központi Hírszerző Ügynökség technikusa volt. Azt mondta: nem akarta tétlenül nézni, hogy a washingtoni kormány egy titokban kiépített megfigyelő gépezettel lerombolja a magánélethez való jogot, az internet szabadságát és az emberek alapvető jogait. A Hongkongban bujkáló férfi közölte, hogy kész feladni évi 200 ezer dolláros állását is az ügy érdekében, és reméli, hogy az internet szabadságát tiszteletben tartó Izland menedékjogot biztosít neki. „Szerintem magyarázattal tartoznak az embereknek azok, akik a demokratikus modellen kívül álló árulásokat elkövették. Amikor valaki felforgatja a kormányzati hatalmat, az alapvetően fenyegeti a demokráciát” – mondta a technikus.


Az amerikai hírszerzés a PRISM programmal a világ legnagyobb internetes szolgáltatóinak adatforgalmát figyeli meg, magánszemélyek e-mail üzenetei, csevegések és egyéb adatok is a birtokukba kerültek. A Nemzetbiztonsági Ügynökség és a Szövetségi Nyomozó Iroda, vagyis az FBI 2007 óta, George Bush elnöksége óta kutakodik a Google, a Facebook, a Microsoft, a Yahoo, a Skype, a YouTube központi szerverein. „Még akkor is, ha semmi rosszat nem tettek, megfigyelték és rögzítették önöket. Minden évben egyre nagyobb ezeknek a rendszereknek a tárolókapacitása, és még téves hívás esetében is maggyanúsíthat valaki, visszamehetnek az időben ebben a rendszerben, és átvizsgálhatják minden egyes döntésünket, minden barátunkat, bármit, amit megvitattunk, és ránk támadhatnak ezen az alapon, gyanúba keverhetnek” – közölte Edward Snowden.

Az már az újságcikkek előtti napokban kiderült, hogy egy amerikai telekommunikációs cég, a Verizon naponta szolgáltat telefonhívás-adatokat a hírszerzésnek. A titkos programot pénteken nemzetbiztonsági szempontokra hivatkozva védte az amerikai elnök. „Senki nem hallgat bele az önök telefonbeszélgetéseibe. Nem erről szól a program. Amit a hírszerzők tesznek, hogy megnézik a telefonszámokat, és a hívások hosszát. Nem nézik az emberek nevét, nem nézik a beszélgetések tartalmát, csak megpróbálják azonosítani azokat, akiknek köze lehet a terrorizmushoz” – védekezett Barack Obama.

A The New York Times megjegyzi: az amerikai biztonsági szerveknek 2009-ben éppen egy Pakisztánból Denverbe küldött e-mail alapján sikerült megakadályozniuk az amerikai nagyváros metrója ellen tervezett merényletet a 2001. szeptember 11-i terrortámadások nyolcadik évfordulóján.

Forrás: Hír TV

@ 2021 Hír TV ZRt. Minden jog fenntartva!