2024. 11. 22. Péntek Cecília napja
Jelenleg a TV-ben:

Vezércikk

Következik:

Komment 06:00

Bajánál tetőzik a Duna

, ,

2013. június 12., szerda 21:23, frissítve: csütörtök 08:44

A Duna felső és középső szakaszán már a takarításra készülnek, a folyó Bajánál tetőzik. A helyreállítást a katasztrófavédelem főigazgatója irányítja miniszterelnöki megbízottként. A kormány uniós pénzre pályázhat az árvízkárok enyhítéséért.

Minden idők rekordját megdöntheti a Duna vízállása a déli országrészben. Napközben jelentős mennyiségű eső esett Ausztriában, de az Országos Vízügyi Főigazgatóság tájékoztatása szerint ez nem okoz újabb áradást a folyó magyarországi szakaszán, csak lassítja az apadást.

Bajánál elhúzódik a tetőzés, a vízállás 986 és 991 centiméter között mozog. Vízügyi szakemberek szerint hétvégére csökkenhet 9 méter alá a víz szintje. A városban 50 fős figyelőszolgálatot állítottak fel a gátak ellenőrzésére. Baja mellett átszakadt a gát, de csak egy erdős árteret öntött el a víz. Az önkormányzat 21 emberről gondoskodik és a Petőfi-szigetet sikerült megmenteni – mondta a Hír Televízió tudósítója. Szerdán 21 órakor 995-998 centiméter körülire várják a tetőzést Bajánál, ma hajnalban 988 centiméteres vízszintet mértek.

Baja után az árhullám felgyorsult, Bátánál a folyó fél nappal korábban kezdett tetőzni. A vízszint 40 centiméterrel haladja meg a 2002-es, 741 centis rekordot. Az árteret védő, két és fél kilométer hosszú ideiglenes gát éjszaka megcsúszott, de azonnal helyreállították a sérült szakaszt. A vízügyi igazgatóság felhívta a figyelmet arra, hogy a gátszakadások többsége apadáskor történik.

Komárom-Esztergom megyében már nincs szükség védekezésre, a legtöbb helyen már csak szivattyúznak. A Duna folyamatos apadása miatt néhány településen már csak figyelőszolgálat működik. A megyei katasztrófavédelem sajtószóvivője a távirati irodának azt mondta: Táton már bontják az ideiglenes védművet, hogy a 10-es úton minél hamarabb helyreálljon a forgalom. Komáromnál várhatóan már szerdán megszüntetik a rendkívüli készültséget. A város polgármestere szerint szerda estére már csak elsőfokú lesz a készültségi szint, ugyanis a Duna folyamatosan apad, fél nap alatt csaknem fél métert csökkent a vízszint. A folyó Komáromnál szombat este 845 centiméteren tetőzött, ma reggel már csak 643 centiméteren állt.

Betonelemekkel támasztották meg a homokzsákokból emelt gátakat Nagymaroson. A Duna 740 centi fölött tetőzött a városban a hétvégén, azóta a vízszint egy métert csökkent. Az ideiglenes töltéseket a napokban elbontják. Az ár levonulta után fertőtlenítik az utcákat, telkeket, házakat, hogy az üdülőövezetből kiköltöztetett negyvenegy lakó visszatérhessen otthonába. Azt, hogy mekkora a kár Nagymaroson, egyelőre nem tudják, a felmérés már elkezdték. A védekezés költségei sem ismeretesek még. „Az állam minden, a védekezéssel kapcsolatos költséget megtérít” – mondta a Pest megyei kormánymegbízott. Tarnai Richárd szerint a megyében már a tisztítási munkálatokra összpontosítanak. Hozzátette: csak a higiéniai műveletek elvégzése után engedik vissza házaikba a kitelepítetteket. A 11-es és a 12-es főúton várhatóan hétvégétől lehet ismét közlekedni.

Megszűnt az árvízveszély Budapesten, a Duna vízszintje 8 méter alá csökkent – jelentette be a főpolgármester. Tarlós István azt mondta: hamarosan feloldják a korábban elrendelt korlátozásokat. Az alsó rakpartokat várhatóan jövő hét elején nyitják meg. A Bem rakpart egy szakaszát viszont javítani kell, így ott később indulhat újra a forgalom. Az első felmérések szerint az árvíz több mint 3 milliárd forint kárt okozott Budapesten, ezért a városvezetés a katasztrófahelyzetekre elkülönített központi alapból igényel támogatást.

Sikerült megvédeni az eddigi legmagasabb dunai árvíztől Budapestet és benne a Margit-szigetet – jelentette ki a fővárosi kormánymegbízott. Pesti Imre közölte, hogy a folyó 788 centiméteren áll, az elmúlt két napban tehát több mint egy métert apadt. Továbbra is tilos belépni a Margit-szigetre, ahol felázott a talaj, és fák dőltek ki. A növényzet megmentéséért a Főkert Zrt. felel. A kormánymegbízott azt is mondta: az árvíz vélhetően megrongálta a sziget keleti partoldalát, helyreállításra lesz szükség. Pesti Imre türelmet kért a budapestiektől, jelenleg a védvonalban keletkezett károk felmérése zajlik. „Számítani lehet a partfal alámosására, a partfal bedőlésére, üregek keletkezhettek, az úttestek esetleg beszakadhatnak a víz visszavonultával, ezért a közlekedési korlátozásokat rendkívül lassan tudjuk csak visszavonni, döntő része még ma is érvényben van” – mondta.

Kedden egy XI. kerületi víztározó miatt kellett gyorsan beavatkozniuk a szakembereknek a fővárosban. Rövid idő alatt fél métert emelkedett a vízszint, házakat is veszélyeztetett.

A Duna északi szakaszán már több településen visszatérhettek otthonaikba a kitelepítettek. A teljesen kiürített győrújfalusiak rendőri kísérettel tértek vissza elhagyott házaikba, hogy az esetleges lopásokat azonnal jegyzőkönyvezhessék. A másfél ezres települést pénteken ürítették ki elővigyázatosságból. A visszaköltözés feltétele az volt, hogy a tetőzéshez képest legalább másfél métert csökkenjen a Duna vízszintje.

Szigetmonostor polgármestere, Molnár Zsolt a Hír Televíziónak telefonon elmondta, hogy a település mellett áttört a Duna, ami egy erdős területet árasztott el, így nagy munka folyik ezen a területen, mert a vizet most szivattyúzzák vissza a folyóba.

Még három település van elzárva a külvilágtól az országban: Pilismarótot, Dömöst és Kisoroszit nem lehet közúton megközelíteni. Kisorosziba csak egy kétóránként közlekedő hajóval lehet eljutni, az elmúlt napokban egyszer kellett mentőhelikoptert hívni a településre.

Siklós Gabriella, az Országos Vízügyi Igazgatóság szóvivője a Hír Televíziónak elmondta, a Duna kedden Paksnál tetőzött, a hajnali órákban pedig Domborinál érte el a csúcsot. Az esti órákban Bajánál várják a tetőzést. Az elmúlt napokhoz képest lassult az apadás, ez nagymértékben próbára teszi a védvonalak állékonyságát, emiatt ezek karbantartására kell most a legnagyobb figyelmet fordítani – fogalmazott. Hozzátette, éber őrködésre még egy-két hétig szükség van.

Dunaszekcső egyik utcájában pakolják a homokzsákokat az út egyik oldaláról a másikra, mert megsüllyedt az út – mondta a Hír Televízió helyszíni tudósítója, aki hozzátette, hogy a településnél ezekben az órákban tetőzik a Duna 977 centiméteren. Talán a Dunaszekcső az egyetlen olyan hely, ahol még nem lehet megnyugodni, de a településen már csak a hivatásosok dolgoznak az önkénteseket hazaküldték.

Továbbra is kiemelt figyelmet kell fordítani a védművek állapotára – közölte az Országos Műszaki Irányító Törzs. Az árhullám napokon belül elhagyhatja az országot, de a korábbi árvizek tapasztalatai szerint a védekezés egyik legfontosabb időszaka az apadás, ilyenkor ugyanis a nagyrészt földből épült árvízi művek szilárdsága jelentősen csökken. Továbbra is 800 kilométeren van árvízvédelmi készültség az országban.

Jelenleg 140 kilométernyi úton van forgalomkorlátozás – jelentette ki Pécsi Norbert Sándor, a Magyar Közút szóvivője. Az apadásnak köszönhetően sok helyen felgyorsult az utak felszabadítása. Az árhullám levonulása után az árokpadkák rendezése és az úttestek megtisztítása következik majd. Abban bíznak, hogy a hétvégére újabb utakat tudnak megnyitni.

Közel kétezer rendőr segít

Csaknem 1800 rendőr vesz részt aktívan az árvízi védekezésben országszerte, de további 2500 bármikor bevethető, ha szükséges – ezt Papp Károly országos rendőrfőkapitány mondta keddi sajtótájékoztatóján Budapesten. A rendőrök egyebek között forgalmat irányítottak, a kitelepített helyszíneket biztosították. A védekezésbe bevontak rendészeti szakközépiskolásokat is, akik például a gátak építésében segédkeztek. Többüket most átcsoportosítják azokba a megyékbe, ahová még ezután érkezik az ár.

Lesz pénz a helyreállításra

Nem lesz fennakadás az árvízi károk helyreállításának utólagos kifizetésében a Magyar Önkormányzatok Szövetségének elnöke szerint. Gémesi György a Napi Gazdaságnak azt mondta: a százmilliárdos rendkívüli költségvetési tartalékon túl még a belügyi tárca 15 milliárdos kárelhárítási előirányzatát is megnövelték. Ez azért is fontos, mert előfordult, hogy az országos vis-maior-keretből csak a károk 60 százalékát tudták fedezni.

A dunai rekordárvíz kezdete óta számos olvasói videó érkezett szerkesztőségünkbe a Hír TV applikációján keresztül, ezeket gyűjtöttük össze. Továbbra is várjuk videóikat, melyekkel részt vehetnek videópályázatunkon is.

Forrás: Hír TV

@ 2021 Hír TV ZRt. Minden jog fenntartva!