2025. 01. 19. Vasárnap Sára, Márió napja
Jelenleg a TV-ben:

Ottó

Következik:

Vezércikk 06:00

Aláírták a társulási egyezményt Ukrajnával

2014. március 21., péntek 09:11, frissítve: péntek 19:28

Aláírta az Európai Unió a társulási egyezmény politikai részét Ukrajnával. Brüsszel emellett számos ukrán termék vámját csökkenti. Az EU-csúcson bejelentették azt is, hogy újabb szankciókat vezetnek be Moszkvával szemben a Krím félsziget visszacsatolása miatt. Az orosz külügyminiszter viszont azt közölte, hogy az újraegyesülés visszafordíthatatlan, az a krímiek abszolút többségének akaratát fejezi ki. A csatlakozást lehetővé tevő alkotmánymódosító törvényt pénteken aláírta Vlagyimir Putyin, így az egyesülés hatályba lépett.

Történelmi jelentőségű aláírásra érkezett Arszenyij Jacenyuk a brüsszeli EU-csúcsra. A vitatott körülmények között hatalomra került új ukrán kormányfő ugyanis azt az uniós társulási egyezményt látta el kézjegyével, aminek elmaradása miatt tavaly tüntetések törtek ki Kijevben és ezek végül a korábbi kormány bukásához vezettek. A megállapodással Brüsszel jelentősen csökkenti az ukrán mezőgazdasági és nehézipari árukra kivetett vámokat.

– Ez egy történelmi nap az országom és Európa számára. Szeretnénk a nagy európai család tagjai lenni, és ez az első, óriási lépés a végső célunk, a teljes uniós tagság felé – mondta Jacenyuk.

Ezenfelül az unió pénzügyi támogatást is ígért az ukrán kabinetnek, ha annak sikerül megállapodnia a Nemzetközi Valutaalappal az újabb IMF-hitel feltételeiről. Oroszországot ezzel szemben újabb szankciókkal sújtotta Brüsszel, a Krím félsziget jogsértőnek ítélt visszacsatolása miatt. Ennek részeként újabb orosz tisztviselőket sújtanak beutazási tilalommal és vagyonbefagyasztással, valamint lemondják az Oroszországgal tervezett uniós csúcstalálkozót is. Brüsszel a későbbiekben a gazdasági szankciókat sem zárja ki.

– Ha a krízist nem sikerül békésen megoldani, és ha Oroszország lépéseket tesz Ukrajna destabilizálására, annak messzemenő következményei lesznek, amelyek a gazdasági területek és kapcsolatok széles körét érinthetik. Felkértük az Európai Bizottságot és a tagországokat, hogy készítsék elő ezeket a lehetséges célzott intézkedéseket – jelentette ki Herman van Rompuy, az Európai Tanács elnöke.

A paksi bővítés felfüggesztése
nem volt téma
Nem került szóba a paksi bővítés felfüggesztése az EU-csúcson az Oroszországot sújtó szankciók között – ezt Orbán Viktor mondta a távirati irodának Brüsszelben. A magyar kormányfő arról is beszélt, hogy Magyarország figyelemmel fogja kísérni a kisebbségeket érintő döntéseket Ukrajnában, valamint szót ejtett a rezsicsökkentésről is. Bővebben>>>


Eközben Moszkvában is történelmi aláírásra került sor: Vlagyimir Putyin orosz elnök ugyanis ellátta kézjegyével azt a törvénymódosítást, amely lehetővé teszi Szevasztopol és a Krím félsziget visszacsatolását Oroszországhoz. A csatlakozásról szóló államközi megállapodást korábban az alkotmánybíróság, valamint az orosz parlament mindkét háza jóváhagyta, így az egyezmény pénteken hatályba lépett. Moszkva úgy véli: törvényes az orosz múltú és többségű térség bekebelezése.

– A Nyugat tudja, hogy a szankciókat teljesen törvénytelennek tekintjük. Azok csak szükségtelen korlátokat állítanak fel a normális kommunikációban. Az álláspontunk ebben a tekintetben nem változott – mondta Szergej Lavrov. Az orosz külügyminiszter szerint az újraegyesülés visszafordíthatatlan, mivel az ott élők abszolút többsége a múlt heti népszavazáson is kiállt a csatlakozás mellett.

Közben a Krím félszigeten az orosz egységek sorra veszik át a katonai bázisokat az ukránoktól, a krímiek pedig már sorban állnak az orosz útleveleikért.

Leminősítés

Két hitelminősítő intézet is negatívra rontotta Oroszország államadós-besorolásának kilátását, ami a leminősítés lehetőségére utal. A Fitch döntését részben a nemzetközi szankciók lehetséges hatásával indokolta. Jó esély van ugyanis arra, hogy az amerikai és az uniós bankok a jelenlegi helyzetben nem szívesen adnak további hiteleket Oroszországnak. A Fitch valószínűnek tartja azt is, hogy az EU és az Egyesült Államok kiszélesíti a büntetőintézkedéseket. Emellett a külföldi befektetők is korlátozhatják az orosz vállalatok hozzáférését a külföldi tőkéhez. A Fitch szerint akár az is elképzelhető, hogy Washington megakadályozza a külföldi pénzintézetek üzleteit orosz bankokkal és vállalatokkal.

Forrás: Hír TV

@ 2021 Hír TV ZRt. Minden jog fenntartva!