Évtizedetek óta nem készült ilyen kevés bor Európában
Hír TV
2018. április 25., szerda 15:33, frissítve: szerda 16:27
A Franciaország középső részén található Loire-völgye 2000 óta az UNESCO világörökség része. A friss gyümölcsösségről ismert helyi borok rendszeresen nyerik a nemzetközi versenyeket. Viszont évről évre kevesebb van belőlük.
„2017-ben 250 millió hektoliter bort készítettünk. A kétezres évek eleje óta ilyen keveset sose állítottunk elő, de Dranciaország-szerte az 50-es, 60-as évek szintjén van a bortermelés napjainkban” – mondja Jean-Marie Aurand borszakértő.
2017-ben a hideg és esős idő miatt 9 százalékkal csökkent a termelés egy évvel azelőtthöz képest. A francia termelők statisztikája szerint utoljára 1957-ben készült olyan kevés bor Európában, mint tavaly. A klímaváltozás miatt a dél-franciaországi földek is egyre jobban ki vannak téve a szélsőséges időjárásnak. A felmelegedés miatt viszont Dél-Anglia egyre alkalmasabb a bortermelésre. A francia termelők attól tartanak, hogy évtizedeken belül angol borokkal kell versenyezniük.
„Az alacsony termésátlagot elsősorban a rossz időjárás okozza. Franciaországban 19, Olaszországban 17, Spanyolországban 20 százalékkal csökkent emiatt a termelés, és a globális számokat rontotta a dél-amerikai, például chilei ültetvények rossz időjárása is. Árvíztől jégesőn át a szárazságig, egyre szélsőségesebb az időjárás a klímaváltozás miatt” – hangzik a szakvélemény.
Az európai statisztikák alapján a következő évek például a magyar bortermelők évei lehetnének, itt viszont nem lehet a nyugat-európaihoz hasonló mennyiségben bort előállítani, és sokszor a minőség fenntartása se olyan kiszámítható.