Csath Magdolna nem számít drámai fordulatra
2015. május 17., vasárnap 17:08, frissítve: hétfő 09:00
Az elmúlt évek kiemelkedően jó gazdasági teljesítményével indokolta a 2016-os stabil költségvetést a nemzetgazdasági miniszter még szerdán. Varga Mihály azt mondta: jövőre 2,5 százalékos gazdasági növekedéssel, 2 százalékos államháztartási hiánnyal és 1,6 százalékos inflációval számolnak.
– Magyarország kormánya most egy olyan költségvetési javaslatot nyújt be az Országgyűlésnek, amellyel mindenki egy kicsit előreléphet. Fontosnak tartjuk, hogy minden magyar ember megtapasztalhassa a pénzügyi stabilitás, a kiszámítható költségvetés és a gazdasági növekedés kedvező hatásait – fogalmazott Varga Mihály tárcavezető.
– Itt ami nagy kérdés, hogy hogyan fog alakulni az olajár. Arról beszélnek, hogy elképzelhető, hogy az elkövetkező időszakban gyorsabban fog nőni az olaj ára, egyrészt beindulnak a gazdaságok és hál' Istennek véget ér a válság, megnő a kereslet, akkor növekszik az ár. Hatással lehet az is rá, hogy az Egyesült Államok hogyan fogja a gazdaságpolitikáját alakítja, mi lesz a kamatpolitikával és így tovább, ez hogyan hat majd Európára és így Magyarországra – fogalmazott Csath Magdolna közgazdász.
Akkor is jól járnak, ha emelkedik az infláció
Elemzők szerint 3 százalékos pénzromlási ütem lenne az optimális. Ez a jegybanki elvárás is. Balatoni András szerint a 2015-ös költségvetésnél épp fordítva számolt a nemzetgazdasági minisztérium: akkor felültervezte az inflációt, amely aztán alacsonyabb lett a vártnál.
„Felültervezett inflációval indexálták a nyugdíjakat, vagyis ennyivel nőttek a nyugdíjak és ehhez képest az infláció alacsonyabb lett, vagyis egy nagyon markáns nyugdíjemelkedés volt az elmúlt időszakban. Most, hogy inkább picit alul próbálják lőni ezt az inflációs számot, ebből azt veszem ki, hogy inkább megpróbálják konzervatívan megbecsülni az inflációt és megpróbálják a reálnyugdíjakat szinten tartani, semmint markánsan emelni. Pont azért, hogy másképp állították be az inflációt a valós inflációhoz képest” – magyarázta az ING Bank makrogazdasági elemzője.
Balatoni András szerint ha magasabb az infláció, magasabb az áfabevétel is. Vagyis akkor is jól jár a költségvetés, ha a jelenleg tervezett 1,6-ról 3 százalékra emelkedik az infláció.
Forrás: Hír TV