Akár ezer forintot is fizethetünk egy kiló barackért
Hír TV
2018. június 24., vasárnap 12:12
Idén keresgélni kell majd a magyar barackot a boltokban. A gazdák a márciusi fagyok után még bizakodtak, de az elmúlt két hétben biztossá vált: az országos termőterület kétharmadát adó Szatymazon és környékén 90 százalékos a terméskiesés. A termelők többségét több milliós kár érte, de csak jövőre látnak pénzt a kárenyhítési alapból.
Az egyetlen problémája az egész rendszernek a maga tehetetlenségénél fogva, hogy csak jövő márciusban fog fizetni, mert ugye a kárenyhítő rendszer az egész magyar mezőgazdaságra vonatkozik. És meg kell várni gyakorlatilag a legutolsó termény betakarítását is, utána látják, hogy mekkora volt a fagykár és ugye annak százalékában fogják visszaosztani a pénzt. Mert a rendszerben egy bizonyos mennyiségű pénz van, az egyik felét a termelők adják, a másik felét az állam
- mondta egy szatymazi baracktermelő, Gyuris Mihály.
A Bács-Kiskun megyében a szokásos éves termés harmadát tudják betakarítani. Helyi barack híján idén nehéz lesz eredetvédett kecskeméti barackpálinkát készíteni. A barack ára akár az ezer forintot is elérheti a Gusto Pálinkaház kereskedelmi és marketingvezetője szerint.
- Már az árán érződik, hogy szinte beszerezhetetlen, és ami van, az is többszöröse a megszokottnak.
- Mekkora kilónkénti árat jelent ez?
- Minimum 300 forint, de 500, 800, de akár 1000-ig is elmehet a kilónkénti ára a baracknak.
Az idén termő meggy egynegyedének nincs piaca, ez nehézségeket okozhat a gazdáknak - ismerte be az agrárkamara elnöke.
Egy átlag évben Magyarországon körül-belül hatvanezer tonna meggy terem. Azt látni kell, hogy az idei évben egy jó termés várható, ez azt jelenti, hogy akár meg is haladhatja a nyolcvanezer tonnát. Ezek a számok azok magukért beszélnek, mintegy egynegyede pillanatnyilag a várható termésnek az keresi a piacát. És ez azt gondolom, hogy természetes módon egyfajta piaci turbulenciát okoz
- véli a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke.
Győrffy Balázs szerint a termelők problémájára a hazai feldolgozóipar erősítése és a fagyasztott termékpaletta bővítése lehet a megoldás. Hozzátette: bár a szándék megvan, de a meglévő uniós támogatásokon túli pluszforrást nem kaphatnak a gazdák.