2024. 11. 21. Csütörtök Olivér napja
Jelenleg a TV-ben:

Komment

Következik:

Híradó 19:00

Zupkó Gábor: Közösségi szintű nyomozóhatóságra van szükség

Hír TV

2018. április 19., csütörtök 20:04, frissítve: csütörtök 20:35

Meg kell győzni az EU tagállamait, hogy csatlakozzanak az Európai Ügyészséghez – ezt mondta egy konferencián az Európai Bizottság magyarországi képviseletének vezetője. Zupkó Gábor szerint a tagállami hatóságok jelenleg nem tudják mindenhol megfelelően ellenőrizni az uniós források felhasználását, így közösségi szintű nyomozóhatóságra van szükség.

Huszonnyolc magyarországi településen korszerűsítette a közvilágítást többnyire uniós pénzből Tiborcz István egykori cége, az Elios Zrt. A vállalkozásban - egy ideig - a fényképen vele szemben ülő barátja, Hamar Endre is érdekelt volt. A pályázat előkészítésében az érintett települések többségének a Sistrade Kft. is segédkezett. Ennek a cégnek a kizárólagos tulajdonosa szintén Hamar Endre.

– Azért áll fenn összeférhetetlenség, mert az ajánlattevői és az ajánlatkérői oldalon is megjelent egy olyan embernek az érdekeltsége, konkrétan Tiborcz Istváné, aki történetesen a miniszterelnök veje, és az ő érdekeltségei mindkét oldalon megjelentek – mondta Martin József Péter, a Transparency International Magyarország ügyvezető igazgatója.

Az ilyen összeférhetetlenség az egyik legsúlyosabb szabálytalanság az uniós közbeszerzésekben - ezt mondta a Transparency International Magyarország vezetője. A közpénzek védelmét szolgálná az uniós ügyészség, amelynek létrehozását a a magyar kormány nem támogatta.

– Reméljük, hogy a tagállamok többségéhez hasonlóan azokat az országokat is meg tudjuk majd győzni, hogy érdemes az Európai Ügyészséghez csatlakozni, akik még eddig nem csatlakoztak – fogalmazott Zupkó Gábor, az Európai Bizottság magyarországi képviseletének vezetője.

Az uniós ügyészség járna el azokban az ügyekben, amelyekben a gyanú szerint uniós pénzt loptak el.

– Ahol pénz mozog, tudomásul kell venni, ott a kockázat megvan. Ezt senki nem tagadja. Tehát ahol pénzmozgás van, ott van kockázat. Az egy más kérdés, hogy nyilván hogyha magasabb értékű beruházásokról van szó és közbeszerzésekről van szó, akkor nyilván arra az ajánlattevők is kevesebb számban fognak jelentkezni – nyilatkozta Csányi István, a Miniszterelnökség közbeszerzési helyettes államtitkára.

Az EU csalás ellenes hivatala, az OLAF az Elios-ügyben a teljes támogatási összeget visszakérné Magyarországtól. Ez mintegy 13 milliárd forintot jelent.

@ 2021 Hír TV ZRt. Minden jog fenntartva!