2024. 11. 22. Péntek Cecília napja
Jelenleg a TV-ben:

Vezércikk

Következik:

Híradó 15:00

Zombor: Elég volt az adósságrendezésre szánt pénz

,

2015. május 28., csütörtök 20:30, frissítve: péntek 08:17

Elég volt a kórházak lejárt adósságának rendezésére a költségvetésben elkülönített hatvanmilliárd forint. Az állami fenntartású kórházaknak már átutalták a pénzt, az egyházi fenntartású intézmények, illetve a gazdasági társaságokként működő kórházak pedig a jövő hét elején kapják meg a támogatást – jelentette be az egészségügyi államtitkár. Zombor Gábor azt mondta, hogy egyes beszállítók megpróbáltak többet kérni, mint ami számlával alátámasztható volt. A pénzügyi bizonylatokból az is egyértelművé vált az állami kórházak fenntartójának, hogy túlszámlázások történhettek.

„Most egy olyan levegőhöz jutnak a kórházak, ami nagyon nagy dolog, ilyen helyzetbe nagyon régen kerültünk.” Ezt mondja most a kórházszövetség elnöke, és ugyanezt mondhatja egy év múlva is. Velkey György arra számít, hogy a fekvőbeteg-ellátás újra eladósodik. Az egészségbiztosítási kasszában jövőre ötvenmilliárddal lesz több, mint idén. „Minimum évente egy 100-120 milliárd forinttal való büdzsénövelés lenne az egészségügy esetében szükséges és méltányos ahhoz, hogy a sok szempontból nagyon negatív és veszélyes folyamatok megfordulhassanak” – véli Velkey György.

A többletforrást illetően az egészségügyi államtitkár sem szívbajos. Zombor Gábor szerint a most kifizetett hatvanmilliárd forint teljes egészében lenullázza a márciusig lejárt kórházi tartozásokat. Az adósságrendezés során kiderült, hogy van hol megfogni a pénzt – tette hozzá az államtitkár: „A beszállítók ugyanazok, és mégis vannak eltérések, és vannak olyan tapasztalatok is, amelyek arra inspirálják az államot, hogy bizonyos szerződéseket vizsgáljon felül, hiszen nem biztos, hogy a reális áron történnek a beszerzések.”

A fővárosi Péterfy Sándor utcai kórház az egyik legnagyobb adós volt. Zsarnay István, a kórház gazdasági igazgatója két szóban foglalta össze, hogy miként előzhető meg az adósság újratermelődése. „Fogalmam sincs.”

A nagyobb beszállítók még májusban pénzükhöz jutnak, az ő követeléseik egyenként meghaladták a félmilliárd forintot. A kisebb cégeknél elhúzódik az adósságrendezés. „Ezeknek a kiegyenlítése a szerződés szerint július végéig kell, hogy megtörténjen, én úgy gondolom, hogy június végéig ezeket le fogjuk zárni” – mondta Zsarnay István.

Az Orvostechnikai Szövetség főtitkára úgy számol: a lejárt tartozások csaknem fele az orvostechnikai beszállítókat illeti. „Azt látni kell, hogy ez a hatvanmilliárd forintos összeg, ez úgy elégséges ezekre a tartozásokra, hogy nem tartalmazza a késedelmi kamatot és az egyéb ezzel összefüggő költségeket” – mondta Rásky László. Hozzátette: elégedettek az adósságrendezéssel, de azt szeretnék, ha a jövőben a kórházak határidőre rendeznék a számlát.

Közben a Magyar Nemzet azt írta, sterilizálással spórolnak az egészségügyben. A lapnak Rácz Jenő, a Magyar Kórházszövetség korábbi elnöke azt mondta: az eljárást olyan eszközöknél szokták alkalmazni, ahol az újrahasznosítás nem okoz fertőzést. Rácz Jenő szerint a sterilizálás főleg az injekciós tűknél, fecskendőknél és vérvételi szetteknél lehet veszélyes. Bővebben>>>

Forrás: Hír TV

@ 2021 Hír TV ZRt. Minden jog fenntartva!