Zavaros tulajdonosi kör áll a Csíki Sör mögött
2017. március 20., hétfő 19:33
2014 novemberében kezdődött az Igazi Csíki Sör gyártása a csíkszentsimoni keményítő- és szeszgyár helyén épült manufaktúrában. 2016-ban már új üzemet hoztak létre, a termelési kapacitást pedig négyszeresére növelték.
A vállalkozás tulajdonosi körét megvizsgálva az Átlátszó Erdély tényfeltáró portál derítette ki, hogy a társaságot fele-fele arányban birtokolja Lénárd András befektető, valamint egy holland a cég, a Lixid Holding BV.
„A holland cég gyanúsan bejegyzett társaság. Ugyanúgy, ahogy a társtulajdonosai, az angol és a szlovák cég is nagyon gyanús: tömbházlakásba és olyan házba bejegyzett vállalkozások, ahova sok más cég van bejegyezve. Az egyiknek egy szarajevói úriember az adminisztrátora, a másiknak egy ír. Olyan szálak vannak, amelyeknek nem igazán tudunk innen utánajárni. Kérdés, hogy azoknak a háta mögött ki áll, honnan folyik oda a pénz. Miért viszik ki oda adózni a székely sör által megtermelt profitot?” – tette fel a kérdést Egyed Ufó Zoltán újságíró, az Átlátszó Erdély alapítója.
Lénárd Andrásnak nem a sörmanufaktúra az egyetlen vállalkozása, hanem vízerőművekbe is befektetett. Az Úz-völgyi létesítmény nem termelt nyereséget, így négyszeres áron eladta a magyar államnak. Lénárd András emellett Homoródfürdőn is próbálkozott erőműépítéssel, a beruházást azonban egy civil kezdeményezés nyomán leállították.
A helyiek beszámolói szerint Lénárd jó kapcsolatot ápol több RMDSZ-es és anyaországi politikussal is. „Úgy kap engedélyeket a megyei tanácstól, hogy nem szabadott volna őket kiadni. Én nem kapnék ilyen engedélyt soha az életben sehonnan, de ő anélkül, hogy lenne egy telke, anélkül, hogy meglenne minden beleegyezés, hirtelen kap egy építkezési engedélyt. És ezért a megyei tanács utólag is képes harcolni, mikor kiderül, hogy törvénytelen” – tette hozzá Egyed Ufó Zoltán.
A zavaros anyagi hátterű beruházások mellett Lénárd Andrásnak az Amerikai Egyesült Államok hatóságával is meggyűlt a baja. Egy dokumentum tanúsága szerint még a 2000-es évek legelején azért tartóztatták le a vállalkozót, mert Kanadán keresztül prostituáltakat csempészett Amerikába. A tizenötezer dolláros óvadékot későbbi felsége fizette ki, ennek köszönhetően sikerült a tengerentúlt elhagyva visszatérnie Székelyföldre.