Sztrájkolnának a fogorvosok
2017. március 6., hétfő 20:59, frissítve: hétfő 21:16
A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelővé átnevezett OEP mintegy 3300 fogorvossal kötött szerződést, közülük 700-an már jelezték: sztrájkba lépnek, ha nem tudnak megegyezni a fenntartóval.
Az államilag támogatott kezelésekre ugyanis nem jut elég pénz, a fogorvosok saját zsebből egészítik ki a hiányzó összeget, sokszor még akkor is, ha a rendelőt az önkormányzat tartja fenn.
„Jelenleg egy fogorvosi egységre nagyjából 750-800 ezer forint finanszírozás jut, egy házi orvosi egységre olyan másfél millió forint, tehát majdnem a duplája. Ez nem azt jelenti, hogy a házi orvosok kapnak túl sok pénzt, hanem azt, hogy a fogászat finanszírozása az nagyon alacsony kezd lenni” – mondta el egy fogorvos, Nagy Ákos.
240-250 tartósan betöltetlen alapellátási fogorvosi praxis van országban, ezért márciustól már rájuk is kiterjesztették a letelepedési támogatást, illetve rezidensösztöndíjra is van már ígéret. A fogorvosok azonban mégis mostohagyerekként érzik magukat az egészségügyi rendszerben.
„Ha a kezdetektől véve ugyanazt a finanszírozást és emelést megkapta volna a fogászat is, mint az alapellátás többi része, akkor körülbelül 17 milliárd forinttal kellene több legyen a rendszerben, mint most van. Ez nem máról holnapra, hanem az elmúlt két évtizedben alakult így ki, de ez az összeg nagyon hiányzik a rendszerből” – nyilatkozta Hermann Péter, a Magyar Orvosi Kamara Fogorvosi Tagozatának elnöke.
A sztrájkot akkor hirdetik meg, ha legalább ezer érintett fogorvos csatlakozik a kezdeményezéshez. A munkabeszüntetés ideje alatt csak a sürgősségi ellátásokat végeznék el.