2025. 02. 24. Hétfő Mátyás napja
Jelenleg a TV-ben:

Híradó

Következik:

Napindító ismétlés 12:30

Ombudsmanhoz és az Ab elé kerül a köznevelési törvény

2017. június 2., péntek 21:43, frissítve: péntek 22:39

Meglepte a szakembereket és az érintett szülőket a köznevelési törvény módosítása. A legnagyobb változás az úgynevezett BTM-es gyerekekre vár, akik a jövőben nem kaphatnak felmentést a tantárgyi osztályzások alól. A szakértők egyetértenek abban, hogy a rendszeren változtatni kell, de a kormány megoldásával már vannak problémáik.

Sok iskolás gyermek számára okozhat komoly problémákat a köznevelési törvény módosítása, melyet a napokban fogadott el a parlament kormánypárti többsége. A Taigetosz néven emlegetett változtatás szerint 2018-tól nem lehet kérni osztályozás alóli felmentést az iskolákban az úgynevezett BTM-es, vagyis beilleszkedési, tanulási és magatartásbeli problémákkal küzdő gyerekek számára.


Adorján Katalin szakpszichológus úgy véli, sok gyereket átminősítenek majd speciális nevelési igényűvé, hogy felmentést kaphassanak. „Sok BTM-es gyerekből sajátos nevelési igényűt kell csinálni, hogy a felmentése érvényes legyen. Ez nem tudom, hogy mennyire megoldható. Az államnak több pénzbe kerül, kötelező ellátási forma, ami a gyógypedagógusok hiánya miatt elég vészes, tehát nem biztos, hogy mindenki megkapja azt, amit szeretnének” – mondta a szakember.

Egy másik szakértő úgy véli, a felmentés sosem volt jó irányvonal. Jeneiné Fenyvesi Erzsébet kifejtette, a felmentésre nem nagyon van szükség. „Én soha nem voltam ennek a híve, mert egy törvény ne mondja azt a gyereknek, hogy téged nem tudunk megtanítani. Ezek a gyerekek ép értelműek, okosak, átlagon felüli intelligenciával rendelkeznek. Meg kell őket tanítani. Az egy másik dolog, hogy problémájuk van, tehát nem biztos, hogy úgy kell őket tanítani, mint egy másik gyereket, de akkor meg kell találni a módját. De az, hogy egy stigmát teszünk rájuk, hogy te valamit nem tudsz, te valamiben nem vagy jó, már első osztályban, ezt én nem tartom jónak” – szögezte le az Ábécé Egyesület a Gyermekekért vezetője. 

Jeneiné hozzátette, nem elegendő egy törvénnyel a felmentést eltörölni, további eszközöket kell biztosítani a pedagógusoknak, és fejleszteni kellene a pedagógusképzést is. 

„Minden gyereknek joga van ahhoz, hogy az egyéni sajátosságait, képességeit figyelembe vevő oktatást, nevelést kapjon” – ezt mondja a Társaság a Szabadságjogokért szakértője, aki úgy véli, a hirtelen megváltoztatott értékelési rendszer rossz hatással lesz az érintett gyerekekre. Mráz Attila úgy látja, az intézkedés sok gyermekben„ óriási stresszt okozhat, és tulajdonképpen ellehetetleníti azt, hogy ők a számukra legmegfelelőbb módon tudjanak részt venni az oktatásban, megkaphassák azt a fejlesztő, nevelő, oktató hatást, amely hozzásegítené őket ahhoz, hogy a saját tehetségüket, képességeiket a lehető leghamarabb és a lehető legjobban kibontakoztassák”.

A TASZ szerint az is komoly probléma lehet, hogy adott esetben szakirányú képesítés nélküli pedagógusok tarthatnak majd órákat a speciális nevelési igényű gyerekeknek.

A Lehet Más a Politika ombudsmanhoz és az Alkotmánybírósághoz fordul a szerintük alaptörvénysértő törvénymódosítás miatt. Széll Bernadett szerint a kormány a tanárokat és a gyerekeket bünteti a saját alkalmatlansága miatt. „A nyilatkozó szakemberek teljesen egyértelművé tették azt, hogy villámcsapás-szerűen született meg ez a törvényjavaslat. Én azt tudom mondani, hogy amikor a kormány a mentesítéssel való tömeges visszaéléseket emleget, akkor valójában a saját szerveinek a jogalkalmazói alkalmatlanságát verné le a gyermekeken, ami a világ egyik legvisszataszítóbb és legundorítóbb dolga” – mondta az LMP társelnöke. 

A kormány a törvénymódosítástól azt várja, hogy a diákok, a szülők és a pedagógusok egyaránt motiváltabbak lesznek a nehézségek leküzdése érdekében.

@ 2021 Hír TV ZRt. Minden jog fenntartva!